Devekuşu Sendromu: Ekonomik Farkındalık Edinmenin Yolları

Devekuşu Sendromu: Ekonomik Farkındalık Edinmenin Yolları

244
0
PAYLAŞ

Kimilerimiz bütçesini bir türlü ayarlayamaz. Her ay gelen faturalar onlar için anında unutulan sıkıcı angaryalardır. Bu kişiler, bir tür devekuşu sendromundan muzdariptir.

Devekuşları, ilginç görünümleri ve tehlike anında kafalarını toprağın altına saklamaları ile bilinirler. Tehlike altındayken başını toprağın altına gömmek, işe yaramayan bir savunma stratejisidir; ancak aynı zamanda mükemmel bir metafordur.

Devekuşu sendromundan muzdarip olan kişiler, rahatsızlık yaratan durumlardan kaçınırlar. Bu kişiler, zar zor kazandıkları paranın tamamını faturalar gibi keyifsiz şeylere harcamaktan hoşlanmazlar. Hayatın çirkin gerçekleriyle yüzleşmektense, kafalarını karanlık bir deliğe gömmeyi tercih ederler.

Ekonomik davranışlar açısından değerlendirildiğinde, Devekuşu Sendromu negatif finansal bilgilerden kaçınmak anlamına gelir. Bu durum, neyin önemli olduğunu bilen bilinçli tarafımız ile acıdan kaçmak isteyen duygusal tarafımızın çatışmasına neden olur.

Negatif finansal durumların varlığını uzun bir süre boyunca reddetmek, sürecin sonunda devasa bir panik ve stres duygusuyla karşı karşıya kalmamıza neden olur. Rahatsız edici gerçeklerden kaçınmak, onların kendi kendine çözülmesini sağlamaz. Üstelik geciken ödemeler faizlerini beraberinde getirir ve kaçınılan borçlar giderek büyür. Finansal davranışlarda Devekuşu Sendromu, küçücük bir problemin, büyüyüp içinden çıkılamaz bir hal almasına neden olabilir.

Ekonomik Farkındalık Edinmenin Yolları

Çoğu psikolojik durumda olduğu gibi, bu durumu yaşayan kişilerin de değişmek için öncelikle değişmeyi istemeleri gerekir. Eğer siz de ekonomik farkındalık edinmek ve bütçenizi olduğu gibi ele alarak içinde bulunduğunuz devekuşu sendromundan kurtulmak isterseniz, aşağıdaki önerilerden faydalanarak kendinize koçluk yapabilirsiniz:

Ödemelerinizi Otomatik Yapın

Otomatik ödeme, finansal gerçeklerden kaçınmaya eğilimli kişiler için ideal yöntemdir. Otomatik ödemeyi bir kere ayarladığınızda, bundan sonraki süreçte faturanız siz isteniz de , istemeseniz de otomatik olarak ödenecektir. Bankacılık şifrelerinizi ve ödeme günlerinizi bir kere düzene soktuğunuzda, bundan sonraki süreçte uğraşmanız gereken herhangi bir işlem kalmaz.

Gerçek Bilgilerle Yüzleşin, Tahmini Olanlarla Değil

Finansal olarak devekuşu sendromu yaşayan kişilerin ortak özelliği, gelir ve giderlerini tam olarak hesaplamaktan ziyade, tahmini olarak ele almaktır. Bu tahminler genellikle iyimser olarak yapılır ve gerçek tablo bundan farklıdır. Tahmini hesaplamalar sonucunda ödenemeyen kredi kartları ve faturalar, ciddi anlamda olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Geç ödenen kredi kartı borçları kredibilitenizi zedeler. Ödenmeyen trafik cezaları faiziyle birlikte birkaç katına çıkar. Ödenmeyen sigorta taksitleri, bir kaza durumunda ciddi güçlüklerle karşı karşıya kalmanıza neden olur. Tüm bunlar yasal olarak da zorlu durumların içine düşmenize neden olabilir.

Günümüzde bilgisayarımızın başındayken finansal işlerimizin büyük bir çoğunluğunu kısa süre içerisinde halledebiliyoruz. Borçlarınızı ve gelirinizi gerçek datalar kullanarak hesaplayın, ödenmemiş faturalarınızı listeleyin ve kredibilitenizi kontrol edin. Kendinize bir yapılacaklar listesi hazırlayın ve dağınık haldeki finansal durumunuzu düzene sokun. Böylelikle ilerleyen dönemler için kendinize bir yol haritası çizebilir, tüm finansal işleriniz için ayda 1 saat kadar vaktinizi harcayarak, aksi takdirde yaşamanız muhtemel olan büyük zorluklardan kaçınabilirsiniz. Ekonomik ve yasal yönden problem yaşamamak adına acil ödemeleri önceliklendirmeyi unutmayın.

Son olarak, alışkanlıkları değiştirmek zordur. Küçük başlangıçlar yapın. Bir faturanız için otomatik ödeme talimatı verin. Bir fatura ödeyin. Hangi bebek adımının finansal durumunuz için en iyisi olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Sadece beş dakikanızı ayırın ve finansal hayatınızı düzene sokmaya başlayın.

Sarah Newcomb, Ph.D.

Kaynak: Psychology Today

Çeviren: Pınar Göker