Depresyondayım, Unutuldum!

Depresyondayım, Unutuldum!

1621
0
PAYLAŞ

Yakın zamanda, bazı kitaplar üzerinde çalıştım. Aslında, bu çalıştıklarım, New Herbinger’e ait bir seri; orijinali ‘Transforming’, Türkçesi ise Dönüşüm Serisi… İçerik çok faydalı, özellikle Deborah Rozman ve Doc Childre’ın bulduğu bir teknik olan Hearth Math Yöntemi, psikolojik rahatsızlıklarla mücadele ediyor; iki yazar da aynı zamanda akademisyen.

Ancak bir süre sonra, bir şey dikkatimi çekti: Idefix üzerinde kitapları satış düzeylerine göre sıraladığımda fark ettiğim bu şey, Dönüşüm Depresyon’un, Dönüşüm Öfke’ye ve Dönüşüm DEHB’e göre oldukça az okunduğuydu. Aşağıda göreceğiniz gibi bir sıralamadan bahsediyorum.

Bunun üzerine biraz düşününce, sebepleri anlamam zor olmadı. Sanıyorum eğitimlerimde de sıklıkla karşılaştığım gibi, insanlara aranızda öfke problemi yaşadığını düşünen biri var mı diye sorduğumuzda, evet diyen birileri muhakkak çıkar fakat aranızda depresyonda olan biri var mı diye sorduğumuzda cevap, yerini sessizliğe bırakır. Bunun nedenlerini şu şekilde özetlemek yanlış olmaz diye düşünüyorum:

 1. Depresyon, gizli ve sinsi bir duygu durum bozukluğudur; öfkeyse çevreden alınan geribildirimlerle kendini kolaylıkla gösteren bir kontrol bozukluğudur.
 2. Öfke problemi olanlar eyleme dönükken; depresyonda olanlar kendilerine dönüktür. Yani, öfke size eyleme geçmeniz ve meseleye çözüm bulmanız için motivasyon sağlarken; depresyon sizi eylemsizliğe sürükler ve kişiye çözümün olmadığı hissini verir. Dolayısıyla, öfke problemi yaşayan kişi, öfkesini yok etmek için çaba harcarken; depresyondaki kişinin, depresyon hâlinden kurtulmak için herhangi bir çaba harcadığı gözlemlenmez.
 3. Öfke de çözüm arayışı barizken, depresyon sizi umutsuz bırakır. İstediklerinizin gerçekleşebileceğine olan inancınız kaybolmuştur.
 4. Depresyon yaşayan kendini güçsüz hisseder, üzüntü hisseden kişi zayıf gibi göründüğünün düşünülmesini kabul etmekte zorlanır.

Depresyon oldukça yıkıcı olduğu gibi intihar sebeplerinden biri olarak da listenin en üst sıralarında bir yerdedir. Tekrar söylemek gerekirse, depresyon bir duygu durum bozukluğudur, pek çok çeşidi vardır ve duygu durum bozuklukları arasında en sık görülenidir.

Depresyondaki kişiye, doğru ve direkt sorular sorulmadıkça, kişi doğru ve samimi bilgiyi paylaşmayabilir. Damgalanma korkusu, bunun önemli ve kişinin hayatının işlevselliğini etkileyecek kadar ciddi olmadığına dair inanç, ilaç kullanma ya da terapi alma korkusu bunun önemli sebeplerindendir.

Her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi depresyon da kişiye özgüdür ve pek çok çeşidi vardır. Standart bir depresyon hâlinden bahsetmemiz mümkün değildir; derece ve etkileri kişi, koşul ve zamana göre değişiklik gösterebilir. Yine de ortak semptomlardan bahsetmek mümkündür:

 • Üzüntü
 • Çaresizlik hissi
 • Hiçlik duygusu
 • Olay, kişi ve durumlara karşı ilgi ve zevk kaybı
 • Uykusuzluk veya aşırı uyku
 • İştah kaybı veya iştahta artış
 • Düşük enerji
 • Konsantrasyonda azalma
 • İntihar düşünceleri
 • Değersizlik hissi

Lütfen,  kendinizi ve çevrenizi gözlemleyin; eğer bu maddelerin çoğunun sizi tanımladığını ya da çevrenizdekilerden bu durumları gözlemlediğiniz birileri olduğunu düşünüyorsanız, destek alın ya da karşınızdaki kişinin destek almasını sağlayın. Bu gizli ve sinsi gelişen duruma uzun süre maruz kalmanızın hayatınızın hemen her alanındaki işlevselliğini etkileyeceğini unutmayın ve keyifli bir hayatın kapılarını aralamak için daha fazla beklemeyin. Bir şeylerin değişeceğine dair inancınız düşük olsa bile çaba harcayın; unutmayın, sadece çaba harcamak bile sizi eylemsizlikten eyleme götürecek ve depresyondan çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki şarkı dışında başka şarkılarda faydalı olabilir ama bunu da keyif için dinleyebilirsiniz.