Depresyona Bağlı Şiddet

Depresyona Bağlı Şiddet

237
0
PAYLAŞ

Depresyon, yaygınlığı ve yol açtığı sonuçlar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olarak tüm bozukluklar arasında en sık rastlanan tanıların başında yer almaktadır. Kadınlar, baskı altında olmaları, eğitim seviyeleri ve iş hayatındaki baskılar sebebiyle erkeklere göre daha kolay depresyona girerler. Depresyon ilerlediği zaman kronikleşebilmektedir. Depresyon; halsizlik, uyku bozuklukları, iştah değişiklikleri, değersizlik, yetersizlik, suçluluk hisleri, belirgin huzursuzluk hissi, intihar düşünceleri, sorumlulukları yerine getirmekte güçlük çekmek depresyonun en belirgin özelliklerindendir.
Kendini aile olarak tanımlamış bazı kişiler, kendi yaşadıkları içsel sorunları şiddete dönüştürüp aile içine yansıtmaktadır. Burada en çok kadınlar ve çocuklar zarar görmektedir. Depresyon ve sonucunda gelen şiddet sadece aile içerisinde sınırlı değildir. Bu şiddetin bir kısmı dışarıya da yansımaktadır. İnsan ilişkilerinde sorunlar, anlaşamama bazen de şiddet olarak baş gösterir.

Depresyonu ve depresyondan gelen şiddeti azaltmak, kişinin elinde olan bir şeydir. Kişi kendisiyle ne kadar barışıksa karşıdaki kişiyle de o kadar barışık olacaktır. Burada en büyük faktörlerden birisi anlayıştır. Kendi derdimizle, kendimizi o kadar kapatırız ki, biz bile kendimizi anlamazken başkalarının bizi anlamasını bekleriz.

Depresyon sorununu ne kadar azaltırsak şiddette o kadar azalacaktır. Kişi hangi konuda depresyona girdiğini iyi bir şekilde tespit etmelidir. Böylece işin ucu şiddete gitmeden, kişi kendi içinde ya da bir uzmandan yardım alarak düzelebilecektir. Kişilerin olabildiğince az antidepresan ilaçları kullanmalıdır. Fazla ilaç kullanımı olduğu zaman kişi, ben hastayım zaten diyerek kendisini daha fazla bunalıma sokabiliyor.
Şiddetin en büyük düşmanı sevgidir. Kişi evreni sevmeye başladığı zaman, şiddete duyduğu istek azalacaktır. Hayatın getirdiği bazı zorluklar sebebiyle zaman zaman baş etmek zor oluyor. Ancak her sorunun ve her zorluğun çözümü bizdedir. Kişi, bir çözüm ve mutlu yaşam istiyorsa sorundan kaçmak değil, soruna doğru gitmelidir. İşte bu sayede hem dünya daha iyi bir yer olur hem de daha iyi bireyler yetişebilir.
Çocuklar, anne ve babalarının kopyalarıdır. Başka bir deyişle çocuklar, anne ve babalarını idol olarak belirlerler. Ve Bireylerin hayatları ne kadar sağlıklı ise çocukların gelecekleri de o kadar sağlıklı olacaktır.
Zeynep Türkoğlu