Denizli’de Yaşamak İçin 12 Sebep

Denizli’de Yaşamak İçin 12 Sebep

8628
1
PAYLAŞ

Denizli’de hiç yaşadınız mı? Ege’nin ortasında yer alan bu güzel şehirde yaşamak için yüzlerce neden var. Biz bazılarını aşağıda sıraladık. Öncelikli olarak Denizli Türkiye’nin entellektüellik seviyesi en yüksek şehridir.

1. Denizli ili, okur yazar oranı %94 civarındadır. İldeki eğitime verilen yüksek önem neticesinde, Özellikle ÖSS, SBS gibi ortaöğretim ve üniversiteye giriş sınavlarındaki iller arası başarı sıralamasında her yıl ilk 3 sırada olmak üzere (çoğunlukla 1. sıra) kalıcı bir yere sahiptir. Bu nedenle Denizli ili ülke çapında yüksek eğitim düzeyi ve kalitesi, başarılı öğrencileriyle tanınan bir imaja sahiptir.

2. Denizli’nin adı Tengiz gelimesinin türemesinden ortaya çıkmıştır. Tengiz bir türk boyunun adıdır. Denizli şehrinin adını verdiği ama bulunmayan deniz kelimesiyle ilgili değildir.

3. Denizli 1077 yılında Türkler tarafından fethedilmiş ve Bizanslılardan alınmıştır. Sadece 20 yıl sonra şehir yeniden Bizanslıların eline geçmiştir. Çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır.

4. Denizli’nin % 59’u ormanlarla kaplıdır.

5. Denizli tarih kokar. Kurtuluş savaşının, Kuvayi Milliyenin, Efelerin izlerinin en yoğun olduğu bölgedir. Sökeli Ali Efe Denizli’de öldürülmüştür, Demirci Mehmet Efe ise Sökeli Ali Efe’nin öldürülmesi üzerine sorumlu olduğunu düşündüğü 60 kişiyi hiç acımadan öldürtmüştür.

6. Denizli’de 20’nin üzerinde tiyatro bulunmaktadır.

7. Pamukkale dünyanın 8.harikası olarak anılır.

8. Özay Gönlüm, Demek Akbağ, Cengiz Tuncer gibi birçok ünlü Denizlilidir.

9. Denizli efeler ve zeybekler diyarıdır.

10. Denizli yillar yili hep en beter yonleriyle duyurulmuş olup, gorunce; dagina, tasina vurulunan, oksijen dolu bir sehirdir.

11. Pastanelerinde bildiğiniz standart yaş pastanın üzerine kakao ile tiramisu yazılan, sorduğunuzda “bunda alkol olmaz, tiramisu bu” cevabını alacağınız bir şehirdir.

12. Denizli Türkiye’de eğitime en fazla önem veren şehirdir.

Siz de paylaşırsanız herkes Denizli hakkında bazı gerrçekleri öğrenecektir.

DENİZLİ’DE İLK DEFA SOLA UNITAS ACADEMY ULUSLARARASI EĞİTİMLERE BAŞLIYOR. BİLGİ ALMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN. İletişim : 0 232 700 06 52 (meltemakgun@solaunitas.com)

1 YORUM

Comments are closed.