Değiştirmeden değişmek olur mu?

Değiştirmeden değişmek olur mu?

173
0
PAYLAŞ

Değişim herkesin başarabileceği bir şeydir. Fakat başkaları tarafından değiştirilmeye çalışılmak kimsenin hoşlanacağı bir durum değildir. Değişimi istemek ya da istememek de tamamen kişinin kendi isteklerine bağlıdır . Değişimi yaşamak içinse değiştirmek gerek. Hiçbirşey değiştirmeden değişimi beklemek neyi değiştirir ki ?  

Peki değişim neden istenir ?

Ya da neden çoğu zaman değişimden korkulur?

Aslında günlük hayatta farkında olmadan sürekli bir değişim içerisindeyiz. Bir toplantıya ya da davete giderken kim bilir kaç elbise giyinip değiştirdik. Elbette o davete en uygun ve kendimizi içerisinde en rahat hissedeceğimiz ve bizi  ilk görüşten itibaren 30 saniyede temsil edip bir fikir  oluşturabilecek bir kıyafeti giymek isteriz.

Unutulmamalıdır ki beden dili sadece jest ve mimiklerden oluşan bir iletişim aracı değildir aynı zamanda seçtiğimiz kıyafetler, kullandığımız aksesuarlar ve  hatta sürdüğümüz parfüm bizim beden dilimizi ve iletişim şeklimizi belirleyen unsurlardır.

Öte yandan  belkide kısa zaman önce  köşedeki koltuğunuzun yerini değiştirdiniz ya da planlarınız arasında yer alıyor. Evinizin oturuş düzenini ara sıra değiştirmeniz farklı bakış açılarına sahip olmanızı sağlayacaktır. 5 yıldır aynı yönde oturan bir insanın koltuğun arkasında duran çiçeklerin nasıl çiçek açıp yaprak  döktüğünden çok da haberi olmayacaktır. Olup biteni fark etmek için bulunduğunuz yerden illa da kilometrelerce öteye bir yolculuğa çıkmanıza gerek yok, sadece yönünüzü değiştirin! Kesinlikle başka şeyler göreceksiniz.

Değişim düzen oluşturmak ve aidiyet kazandırmak  için de sürekli kullandığımız bir davranış biçimidir. Mesela alışveriş poşetlerini boşaltırken düzenli olması için aldıklarımızı  ambalajlarından çıkarıp kendi küçük kavanozlarımıza ,saklama kaplarımıza koyabiliriz. Hem ambalajın ağzının açık kalıp içindekilerin oraya buraya saçılmasından kurtuluruz hemde o kutularda artık o markaya değil  bize ait birşeyler olduğunu biliriz.

İçselleştiremediğimiz her değişim ağzı açık kalmış ambalajlı ürünler gibidir, saçılır gider. Değiştirmek istediğiniz ne varsa ona kendi dokunuşunuzu da eklemeyi unutmayın .

Değişim aslında memnuniyetsizliğin yarattığı bir davranış biçimidir. Memnun olmadığımız şeyleri değiştiririz.

Tabi ki hayat kıyafet , koltuk ve ambalaj değiştirmekten ibaret değil. Fakat bakın bakalım iletişim içerisindeyken üstünüzde hangi kıyafet var? Hangi koltukta yıllardır aynı yönde  oturuyorsunuz, ? Alıp da ambalajından çıkarmadığınız  ya da henüz aidiyet kazandıramadığınız güçlü yönleriniz hangileri?