Değişimi Kucakla Tony Buzan

Değişimi Kucakla Tony Buzan

488
0
PAYLAŞ
Cocuğunuzun Meslek Seçimi

Tony Buzan, Zihin Haritaları’nın mucidi, beyin ve öğrenme konularında dünyanın önde gelen otoritelerinden biridir. Kitapları 100’den fazla ülkede büyük başarılara ulaştı ve 30 dile çevrildi. Dünyanın her yerinde konferanslar veriyor, sayısız çokuluslu şirkete ve hükümetlere danışmanlık yapıyor. Aynı zamanda Brain Foundation’un (Beyin Vakfı) Başkanı, Brain Trust Charity’nin (Beyin Yardımsevenler Vakfı) , Dünya Hafıza Şampiyonası’nın ve Dünya Beyin Şampiyonası’nın da kurucusu.

 1.     “Eğer algılamaya açılan kapılar temizlenebilseydi evreni gerçekte olduğu gibi görebilirdik.”

William Blake’in de belirttiği gibi bizim eşyaları gördüğümüz yol bulanıktır ve onun netlik kazanması için hayatı gözlemlediğimiz ve yaşadığımız yolları ( algılarımızı) değiştirmeye ( temizlemeye) ihtiyacımız vardır. Bu Masumiyet zaman içinde vizyonu gölgeleyen Tecrübeye dönüşür. Algılarımızı temizlemek ve vizyonumuza yeniden odaklanmak için gereken açıklığı kazanabilmemiz için yeniden bir Masumiyet biçimi kazanmamız gerekir.

2.     Hareketsiz bir beden eninde sonunda kendini çürütür, bağışıklık sistemini bozar kendini iyileştirme yeteneğini, irade özgürlüğünü, değişim yeteneğini ve amacına ulaşma kabiliyetini kaybeder.

3.     Eğer hakkında düşündüğünüz, gerçekleştireceğiniz, niyetlendiğiniz, kurduğunuz hayalleriniz ve arzularınız varsa harekete geçin. Bir anlığına dünyanın en büyük icatlarını yapanlar, arzularının peşinden gitmeseler hayatın neye benzeyeceğini düşünün.

4.     Erteleme mükemmeliyetçilikle ilgili olabilir. Mükemmelden daha az bir şey üretmekten duyduğumuz korku,  ilerlemenin ilk adımını atmamızı engelleyebilir.

5.     Yeteneklerinizin ve sizi hayatta neyin motive ettiğinin bir muhasebesini yapmak için vakit ayırın. Eğer güçlü ve zayıf noktalarınızı iyi bilirseniz kendinize ve başkalarına da tatminkar ve karşılıklı olarak kendini geliştiren bir yöntemle yardım etmek için daha iyi bir konumdasınız demektir.

6.     Korkuyla baş etmenin tek yolu basitçe, denemektir. Ama nereye doğru gittiğinizi bilmeden denemek hedef yerine strese odaklandığınız anlamına gelir. Stresi alt etmenin en etkili yolu tekrar tekrar vizyonunuza odaklanmaktır.

7.     Başarı hedefiniz içinde öyle bir amaç barındırmalıdır ki ortaya çıkaracağınız değişim açıkça kendi lehinize olsun, aksi halde olumsuzluğa doğru inen bir spiralin kaygan eğimlerinde tuzağa düşmeniz işten bile değildir.

8.     Fizik kurallarına göre, duran bir cismi hareket ettirmenin, hareket halindeki bir cismin hareketini devam ettirmekten çok daha fazla enerji gerektirdiğini biliyoruz. Bu nedenle, anlarınızda durmamanız gerektiğini, bunun, gelecekte meydana getireceğiniz değişimlerin olasılığını azaltacağını aklınızdan çıkarmayın.

9.     John Donne’ın sözleriyle “Hiçbir insan sadece kendisinden oluşan bir ada değildir. “Bu yüzden de yaşamlarımız boyunca danışacağımız ve esinleneceğimiz  bazı rol modelleri ve yol göstericilere ihtiyacımız vardır. Onlar bizim kişisel değişim araçlarımızdır.

10.  Büyüme ve değişim için sonsuz bir kapasitemiz var. İronik bir şekilde, yolumuzu kaybetmiş ya da artık kim olduğumuzu bilmezmiş gibi görünsek de panik ve korku içinde olduğumuz zamanlarda “derin kazma” ve dönüşüm kapasitemiz tavan yapmış durumdadır.

Tony Buzan \ Değişimi Kucaklamak 

 

Cocuğunuzun Meslek Seçimi

www.izotomi.com