Değişim ve Kabul

Değişim ve Kabul

81
0
PAYLAŞ

Hayatımızda rutin olan ve değiştirmek istemediğimiz birçok şey vardır. Hatta değişmek istediğimiz halde bazı şeyleri değiştirmekte de çok zorlanırız. Bunun sebebi konfor alanımızdan kolay kolay çıkmak istemememizdir. Konfor alanı; kişinin alıştığı düzeni koruyarak risk almaktan kaçındığı, kendisini güvende hissettiği, etrafı görünmez duvarlarla çevrili bir alandır.

Değişime karar verip sonuçlarını kabul ettiğimiz zaman konforumuzdan da çıkmış oluruz. Peki, bu değişimler nasıl olur?

Hayatımdaki insanları çıkaramıyorum. Hayatımızdaki insanlar, iyi ya da kötü bizi tanıyan ve alıştığımız kişilerdir. Bize zarar verdiklerini bilsek bile hayatımızda var olmalarını bilmemiz, tamamen yalnız olma düşüncesinden daha iyidir. Ancak bize zarar veren insanları hayatımızdan çıkardığımız zaman daha az üzüleceğimiz gerçeği de kaçınılmazdır. Onları hayatımızda barındırmayıp sonucu kabul ettiğimizde, konfor alanımız da değişecektir.

Söylenerek ya da kızarak deşarj oluyorum. Bu cümleye kesinlikle katılmıyorum. Söylenmenin ve kavganın ruhu kirlettiğine inanıyorum. Söylenmeden olur mu, bilemiyorum; mutlaka hepimiz söyleniyoruzdur. Yaşadığımız olayı önemsemezsek belki de söylenmeyiz. Hayat bu kadar uzun değil. İnsanları olduğu gibi kabul edip, onları yönlendirmekten vazgeçip sonuçları kabul edersek, bu da bir değişim olacaktır. Bırakın birileri bize su getirmesin, kalkıp biz alalım.

İş hayatım çok yorucu ve sürekli mücadele ediyorum. Hiçbir iş kolay değil. En basit iş bile emek ister, zaman ister. Her zaman bahanemiz vardır. Şirket çıkarları ile kendi çıkarlarımız uyuştuğu takdirde bazı şeyler daha kolay olacaktır. Kendimize günlük iş planı yapıp, yapacaklarımızı önem sırasına göre ayarlayıp yapılanlara tik atarsak, bu motive edecektir. Para kazanmak güzel, hayatımızı devam ettirmemiz için de gerekli bir araçtır para. Ancak para uğruna sağlığımızı riske atmak ne kadar doğru? İş arayışına girmek, hem iş havuzunu hem de yapabileceklerimizi görmemiz için fırsat olabilir. Parasız kalma ihtimalini kabul edip, konfor alanımızı değiştirmeye hazır mıyız?

İnsanlar beni dinlesin, beni önemsesin ve dediklerimi yapsınlar. Bu imkânsız! İnsanların bizi dinlemesi için önce biz dinlemeliyiz, önemseyeceğiz ki önemseneceğiz. Ve insanlar, dediklerimizi yapmak zorunda değiller. Onları da ayrı bir birey, ayrı bir hayat olarak kabul edersek değişim biraz daha kolay olabilir.

Bu tarz örnekler arttırılabilir. Kendi konfor alanın neleri kapsıyor, hiç düşündün mü? Konfor alanını değiştirmek kolay olmayacak, seni üzen şeyleri bul ve bunları kabul et. Değişim önce kabul etmekle başlar.

Zeynep TÜRKOĞLU
Halkla İlişkiler ve Tanıtım
Yönetici ve Takım Koçu