Değerler

Değerler

54
0
PAYLAŞ

Doğan Cüceloğlu’nun yaşamdan alıntıladığı ve severek dinlediğim bir hikayesini sizlerlede paylaşmak istiyorum.

Çalışma arkadaşının dedesiyle ilgili bir hikaye. Fakir bir çiftçi olan Selim dedenin  kendilerine hizmet eden bir eşeği varmış. Zamanla eşek yaşlanıyor ve artık eski gücü kuvveti kalmıyor. Bulundukları yerde yaşlanan ve iş görmeyen eşekleri dağa kendi hallerine kısacası ölüme terk etme gibi bir genel uygulama bulunuyor.

Fakir oldukları içinde bakımı onlara ağır geldiğinden büyük oğlu Selim dedeye,

-Baba, eşek artık kör işimize yaramıyor, yarın dağa bırakalım diyor.

Selim dede uzun zamandır kara kara bu konuda düşünürken oğlunun ısrarla tekrar ettiği  önerisi üzerine “Bu akşam düşünüp yarın kararımı vereceğim.” diyor.

Ertesi gün çocuklarını dışarıda dizip eşeği ahırdan çıkararak çocuklarının yanına getiriyor.

-Dün bütün gece düşündüm. Sizin üzerinizde bu eşeğin çok hakkı var. Düşündüm uyuyamadım. Onun bizde bu kadar hakkı varken ona böyle birşey yapamayız.  Bugün bu eşeği emekli edip ölünceye kadar ona biz hizmet edeceğiz demiş.

Bunun üzerine büyük oğlu “Ama baba, eşek kör!” demiş. Bunun üzerine Selim dede oğluna dönerek “Yani ben yaşlanıp kör olduğumda beni de mi dağa bırakacaksınız?” diyerek konuya noktayı koyuyor.

Eşek sonrasında 2 yıl daha yaşıyor. Bu süreçte Selim Dede her gün eşeğine yem su verirken ayrıca sohbet ediyor. Ölünce dere kenarına götürüp gömüyorlar. Bunu görerek büyüyen küçük oğlu ileride hakim olup köye gittiğinde ilk ziyaret ettiği yer eşeğin mezarı olmuş.

 “Benim babam adil bir insandı ve ben adil bir hakim olacağım.” demiş.

Hakkaniyeti görerek, yaşayarak büyüyen biri için adalette aynı hava ve su gibi  vazgeçilemez ihtiyaçlar arasına girer. Böyle biri zorlu zamanlarda hedefe koşarken onunla beraber olan çalışma arkadaşlarına sizce nasıl davranır?

Çalışan, üreten, şeffaf olup arkadan iş çevirilmesini istemediğimiz, verilen iş tanımlarına eksiksiz uyulmasını isteyerek başka taleplerde bulunduğumuz çalışma arkadaşlarımız için sormak isterim;

Sevgili yöneticiler ve iş sahipleri istediklerinize vereceğiniz maddi imkanlarla mı yoksa sizlerinde tavır, söz, davranışlarında  yaşatarak mı daha çabuk ulaşırsınız?

Bir ağaç misali ayakta kalmasını istediğiniz kurumunuzunda hangi değerleri yaşatmaya özen gösteriyorsunuz?

İlknur AKBULUT

Profesyonel Koç