Defterlerdeki Kenar Süsleri

Defterlerdeki Kenar Süsleri

307
0
PAYLAŞ

Öğrenciler, sayfa marjının kenar süsü için bırakıldığını düşünür. O temiz beyaz kısımların ziyan olmasına dayanamazlar. Çizilen kargacık burgacık şekiller, yüzler, kalpler-oklar hızla çoğalır ve satırbaşlarına kadar olan bölümleri doldurur. Bir çocuğa defter, kalem ve yeterli zaman verin. Sınırsız hayal gücüyle neler yapabileceğini görürsünüz. Bize kenar süsü yapmanın kötü bir alışkanlık olduğu söylenmiştir. Bu yüzden yetişkinlerin defterleri temiz (ve sıkıcı ) olur. Oysa bir çocuğun defterinin düzgün yazıyla doldurulduğunu ve sayfa yanlarının tertemiz olduğunu görmek size de hüzün vermez mi?

Şimdi, çocuk olduğunuzu ve mutlu bir şekilde deftere karalamalar yaptığınızı düşünün. Bir ayı resmi çiziyorsunuz. Aşağıdakilerden hangisi sizin yaptığınıza benziyor?

1.    Mutlu bir sekilde uyuyan ayı.

2.    Ürkütücü bir şekilde kollarını kaldırmış ayı.

3.    Yavrularının önünde giden ayı.

4.    Oyuncak ayı gibi sevimli bir şey.

Ayı imgesi, psikolojideki “Büyük Ana” arketipinin karşılığıdır. Ancak tanımlarken kullandığımız özellikleri, anne türleri kadar çeşitlidir. Sizin tanımınız ise kendi annenizle yaşadıklarınızı açıklar. Ancak bu deneyimin kadın ve erkek zihnindeki rolü farklıdır. Kadınlar için, çizdikleri ayı, ilerde nasıl bir anne olacaklarının yansımasıdır. Erkeler için ise kendi annelerinin imajıdır. Gerek kadın gerek erkek için bu imaj, eş seçiminde büyük rol oynar. Erkekler kendi annelerine benzeyen kadınlarla evlenir derler. Kadınlar ise içlerindeki analık içgüdüsünü uyandıran erkekleri seçer.

1. Uyuyan Ayı

Sizinki rahat ve uyumlu bir anne imajı. Kendi olma özgürlüğüne sahip ve aynı hakkı çocuklarına da tanımış. Belki dünyanın en temiz “in”i değildir ama annenizin evinde daima sıcak karşılanırsınız ve güven içinde uzun kış uykusuna yatabilirsiniz.

2. Ürkütücü Ayı

Anneyi güçlü ve evi yöneten kişi olarak görüyorsunuz. Bütün anneler çocukları için iyi olanı ister, bazısı da böyle olması için zorlar. Hoşunuza gitse de gitmese de bu ailede en doğrusunu anne bilir.

3. Anaç Ayı

Sizin ki besleyen, yumuşak ve sevecen, ideal bir anne imajı. Çok tipik olabilir ama yine de hoş. Ancak gerçek dünyadaki annelerden beklentilerinizde daha gerçekçi olmaya çalışın. Ne de olsa ayıların, işten çıkıp aceleyle çocuklarını spor antremanından aldıktan sonra eve koşup yemek pişirmeleri gerekmez.

4. Sevimli Ayı

Sizin ki çok sevilecek bir anne. Ama sırtınızı dayayabileceğiniz biri sayılmaz. Anne rolü oynamak istese bile sonunda çocukları ona annelik yapmak zorunda kalacaktır. Ama öylesine sevimlidir ki, bu durumdan kimse yakınmaz.

 

Kaynak: Kokoloji