Darbe Gölgesinde Üniversite Seçimleri

Darbe Gölgesinde Üniversite Seçimleri

132
0
PAYLAŞ

Ülke olarak zor zamanlar geçirdiğimiz şu dönemde, kimimiz umudu kırılmış halde bulunurken, kimimiz inadına umut diyerek olumlu bir ortam yaratmaya çalışıyor. Öte yandan sınav sonuçlarına göre gelecekleri ile ilgili ilk önemli adımı atarak tercih yapıp üniversite ve bölüm seçme konusunda son kararı vermeye çalışan gençlerimiz var.

Güvenliğin en ön plana çıktığı bu günlerde bu genç insanlar seçimlerini yaparken tabi ki aile ve ülkedeki şartlar ve imkanları göz önünde bulunduracaklar. Kendileri için maddi manevi en güvenli alana yönelmek istemeleri ya da ailelerinin bu yönde telkinde bulunması son derece anlaşılabilir bir tutum. Ama yine de eldeki imkanları zorlamak gerekse de genç birey seçimini yapmadan önce kendi istek, ilgi alanları ve değerleri üzerine odaklanmalı ve kariyer farkındalığını sorgulayıp, bilinçli bir şekilde karar vermeli. Peki bunun için ne yapılabilir. Sözüm öncelikle gençlere hem de ailelerine ve onlara rehberlik eden eğitimci ve danışmanlara. Özellikle seçim yapılması gereken bölümler arasında siyasi durumun etkileyeceği üniversite ve bölümleri de dikkate almanızı tavsiye ederim. 

Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Fark Edin

Tercih edeceğiniz bölüme karar vermeden önce ders çalışma alışkanlıklarınızdan tutun da problem çözme yeteneğinize ve zorluklarla başa çıkma yöntemlerinize kadar pek çok unsuru göz önünde bulundurmalısınız. Yüksek öğrenimde görev yapan bir öğretmen ve öğrenci koçu olarak gözlemlediğim o ki, çoğu zaman gençler tercih yapmaya birkaç gün kala okumak istedikleri bölüm dersleri, içerikler ve uygulamalar hakkında bilgi ediniyorlar. Örneğin uygulamalı alanlar sizin daha güçlü yanınız ise ve saha çalışmalarının yapıldığı bir der s programı sizi motive ediyorsa teori ağırlıklı bir ders yükü size gerçek anlamda yük olacaktır.

Değerlerinize Odaklanın

Değerlerin yaşamımız boyunca en az değişen özellikleriniz olduğunu ve onlara uygun seçimler yapıp hayat tarzımızı da bu yönde  olduğunda daha mutlu olduğumuzu düşünürsek, değerlere göre meslek seçiminin önemini daha iyi kavrayabiliriz. Değerlerin kimi toplumsal ya da aile ve çevre anlamında aynı ya da benzerken bazıları kişiseldir, size özeldir. Pek çok değer arasında bazıları  ön plana çıkar ve yaşam boyu karar alma aşamalarında onları düşünerek ilerleriz.  Örneğin adalet değeriniz çok yüksek ise avukat ya da hakim olmak bu değerinizi besleyebilir. Aynı şekilde eğer özgürlük değeriniz çok yüksek ise üniformalı bir meslek sahibi olmak sizi zorlayabilir.

Global Düşünün ve Geleceğe Odaklanın, Esneyin

Seçeceğiniz bölüm ile birlikte tabi ki üniversite de önemli. Erasmus başta olmak üzere pek çok değişim programları, yaz okulları sunan üniversiteler var. Okumak istediğiniz bölüme puanınız tutmasa da bu imkanları kullanarak kendinize yeni ufuklar açabilir, yüksek lisans ve doktora için ileride başka dallara yönelebilirsiniz.

Meslekler de hızla değişiyor aslında günümüzde. Aynı şekilde sizin de öğreniminizi sürdürürken keşfedeceğiniz yeni uzmanlık alanları ilginizi çekebilir. Bu alanlara doğru geçiş yapabilmek ve kendinizi geliştirebilmek için sizi en çok nelerin mutlu ettiğini, ne yaparken zamanın su gibi akıp geçtiğini fark etmeniz size çok fayda getirir. Kayıt yaptırdığınız bölüm değerlerinizden çok uzak olmamak şartıyla kariyer yolculuğunuzda yapacağınız değişiklikler sizi hedefe taşıyacaktır. Kısacası ülke şartları buydu, puanım ancak bunu tuttu söylemini aşın ve gerçekten ne istiyorsunuz ona odaklanın.

Geçenlerde darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü’nden geçerek her şeye rağmen çalıştığı hastaneye giden bir doktor ile ilgili haberi izledim televizyonda. Zaten trafiğin biraz açılmasını fırsat bilip yola düşmüş bu genç doktor, arkadaki takside doğum yapmak üzere olan bir anneyi fark ediyor ve çevredekilerin de arabalarından ilk yardım çantalarını getirmeleriyle elindeki imkanlarla doğumu gerçekleştiriyor. Korkmadım desem yalan diyordu genç doktor ama sonrasında doğumu nasıl gerçekleştirdiğini anlatırken bebek ile annenin güvenliğini sağlamış olmanın mutluğunun onun için paha biçilemez olduğu çok açıktı.

Her koşulda severek yapacağınız ve mutlu olacağınız meslekler edinmeniz dileğiyle…

Yeşim Erberksoy

İzotomi Projesi Koordinatörü