Dalai Lama’dan Öfkesine Teslim Olanlara Öğütler

Dalai Lama’dan Öfkesine Teslim Olanlara Öğütler

143
0
PAYLAŞ

Öfke ya da nefretin hâkimiyetine girdiğimizde kendimizi zihinsel ya da fiziksel olarak tam hissetmeyiz. Herkes bunu fark eder ve bizimle olmak istemez. Sadece kanımızın peşinde olan pireler ve sivrisinekler dışında hayvanlar bile bizden kaçar. İştahımız azalır, iyi uyuyamayız, bazen ülser oluruz ve eğer sürekli bu durumda olursak yaşam sürecimizi de kısaltırız.

Nereye kadar? Diyelim ki öfkemizin sonuna kadar gittik, asla bütün düşmanlarımızı temizlemekte başarılı olsak da, yarın yenileri ortaya çıkacaktır.

Gerçek düşmanlarımız cehalet, nefret, ihtiras, kıskançlık ve gurur gibi zihin halleridir. Sadece bunlar mutluluğumuzu yok edebilir. Özellikle öfke ve nefret, aile kavgalarından büyük boyuttaki çatışmalara kadar dünyadaki sorunların büyük bölümünün kaynağıdır. Hoş bir durumu dayanılmaz bir hale getirirler. Hiçbir din bunlara bir erdem atfetmez., tüm dinler sevgi ve iyilikten söz eder. Cennet barışın, güzelliğin, hoş bahçelerin ve çiçeklerin olduğunu bildiğim kadarıyla içinde çatışmaların ve savaşların yer almadığı bir yerdir. Yani öfkeye hiçbir iyi nitelik yüklenmez.

Öfkeyle nasıl başa çıkmalıyız? Bazı insanlar bunun yanlış bir şey olmadığına inanıyor. Kendi zihinlerine bakmaya alışık olmayanlar, duyguların doğalarının ayrılmaz bir parçası olduğunu ve bastırılmayıp ifade edilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Eğer bu doğruysa, doğduğumuzda hiçbir şey bilmediğimizden cehalet ve bilgisizliğinde doğamızın parçası olduğunu söylememiz gerekirdi. Oysa onları ortadan kaldırmak için her şeyi yapıyoruz ve kimse doğal olduklarını, değiştirilmemeleri gerektiğini iddia etmiyor. O zaman neden aynı şeyi çok daha tüketici olan öfke ve nefret için de yapmayalım? Kesinlikle denemeye değer.

Bir şeyi öğrenmek zaman alır ve her şeyi bilmek imkansızdır, ama biraz daha az cahil olmak iyidir. Öfkeden tamamıyla kurtulmak hiç de kolay değildir. Ancak öfkeden belli bir miktar kurtulur, onu en aza indirgerseniz, çabalarınıza değdiğini göreceksiniz. Tabi ki bunun sizin meseleniz olduğunu söyleyebilir ve bana “Hadi git işine” diyerek bir tartışma yaratabilirsiniz. (Kahkahalar)

Kaynak:Yürekten Gelen Öğütler

  • Sola Yayınlarının kitaplarından herhangi birini okuduysan, GoodReads’ e gir ve yorumunu yap. GoodReads yorumunu Facebook’ta herkese açık olarak paylaşırsan ve yorum bölümüne 5 arkadaşının adını etiketlersen en çok beğeni alan yorum sahibi olabilir ve bir Ipad mini kazanabilirsin!
    GoodReads kampanyası 15 Temmuz’a kadar devam edecek. Kazanan okuyucu ismi açıklandıktan sonra 15 gün içinde adres ve iletişim bilgilerini iletmediği takdirde hakkını kaybedecektir.

http://slnts.co/1XfhV4O