Corona virüsüne karşı temel koruyucu önlemler

Corona virüsüne karşı temel koruyucu önlemler

141
0
PAYLAŞ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hızla yayılmaya devam eden (COVID-19) Corona virüsünden korunma yollarını açıkladı.

Enfekte olan çoğu insan hafif bir hastalık yaşar ve iyileşir, ancak diğerleri için daha şiddetli olabilir. Aşağıdakileri yaparak sağlığınıza dikkat edin ve başkalarını koruyun:

Ellerinizi sık sık yıkayın 

Ellerinizi alkol bazlı bir dezenfektan ile düzenli ve iyice temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. 

Neden? Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı dezenfektan kullanmak ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür. 

Diğer kişilerle aranızdaki mesafeyi koruyun 

Kendinizle öksüren veya hapşıran herkes arasında en az 1 metre  mesafe bırakın. 

Neden? Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız, öksüren kişinin hastalığı varsa, COVID-19 virüsü de dahil olmak üzere bu damlacıkları nefes yoluyla vücudunuza alabilirsiniz.

Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının 

Eller birçok yüzeye dokunur ve virüsleri alabilir. Elleriniz virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. Oradan, virüs vücudunuza girebilir ve sizi hasta edebilir. 

Maske kullanın 

Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızdan ve burnunuzdan partiküllerinden çevreye yayılmasını engeller. Ardından kullanılmış maskeyi hemen atın.

Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, Hemen doktorunuza görünün ve erken tıbbi yardım alın.  Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Yerel sağlık kurumunuzun talimatlarını izleyin. 

Kayak:WHO World Health Organization

ilginizi çekebilir: Yeni Trend: Prezervatif Yok Satıyor