Çöldeki Papatya Köklerin Nereye Dayanıyor?

Çöldeki Papatya Köklerin Nereye Dayanıyor?

925
0
PAYLAŞ

Eğer bir botanik bahçesinde bir gezintiye çıkmışsanız ve gezerken de bir papatyaya rastlamışsanız, onunla ilgili pek de fazla bir şey düşünmezsiniz. Muhtemelen gezinize kaldığınız yerden devam edersiniz.

Peki ya kurak bir çölde varacağınız yere doğru ilerlerken bir papatya görürseniz?

Büyük bir ihtimalle o papatya sizi düşündürmeye başlar. Nasıl olmuşta kavurucu sıcak yakmamıştır onu?..

Bütün güzelliği ile önünüzde dururken bir mucizeye bakıyor gibi hissedersiniz. Nasıl oldu da burada büyüdü? Su ihtiyacını nereden karşıladı? Çöldeki papatyanın kökleri nereye dayanıyor olmalı ki yaşamını güzelliğinden hiç taviz vermeden sürdürebilmiş?

Peki ya sen?

Botanik bahçesindeki papatya mısın, yoksa çölde ki mi?

Kimimiz botanik bahçesinde pek de ilgi çekmeden yaşamımıza devam ediyoruz. Bu bizi rahatsız etmiyor. Böyle hissetmekte de bir sıkıntı yok. Kaynaklarımız biz kılımızı kıpırdatmadan orada bulunuyor zaten. Güzelliklerin arasındaki saklı kalmış güzelliklerimiz, bulunduğumuz yeri zenginleştiren bir yapımız var.

Kimimiz ise çöldeki papatya olarak büyüyor.

Çöldeki papatya amaçlı bir şekilde başkası tarafından mı yerleştirildi oraya yoksa hiç beklenmedik bir şekilde içinde bulunduğu tüm zor şartlara rağmen tüm güzelliğiyle yüreklere ilham veren tatlı bir sürpriz mi oldu? Kaynağı nerede? Kökleri nerelere dayanıyor? Derinlerde harika bir su kaynağı mı buldu yok eğer bulmadıysa çölde varlığını uzun sürede nasıl sürdürecek?

Her birimizin cevabı bizde saklı…

Ve senin yüreğindeki yap-bozun pürüzsüzce tamamlanması için bu saklı olanları arayıp bulman gerekiyor sanki. İster botanik bahçesindeki papatya ol ister çöldeki, senin orada olmanın bir amacı var belli ki.

Köklerin nerelere dayanıyor ve neler ile besleniyorsun gerçekten çok önemli. Etrafına tatlı kokular sunan papatya olarak neler sana iyi geliyor yada neler zorlanmana, solmana sebep oluyor bunları düşünmen çok değerli.

Neden var olduğumuzu bilmek ise yaşamımıza anlam katar ve o en zor an geldiğinde; güneşin en sıcak olduğu o an bile her şeye rağmen dayanabilmemizi sağlar. Yaşamımızdaki o hep ulaşmak istediğimiz resme ellerimizi uzatırken köklerimizi doğru yerlere salıyor olmamız resmimizdeki renklerin uyumla dans etmesini sağlar ve yüreklerimizde tatlı bir huzurun muhteşemliği ile kafamızı yastığımıza koymamız ürününü verir.

Her birinize nice nice tatlı bir huzurun muhteşemliği ile kafanızı yastığa koyduğunuz gecelerin sabahlarına uyanmanızı diliyorum.

Esra Miller