Çok Hassas İnsanların 9 Davranışı

Çok Hassas İnsanların 9 Davranışı

492
0
PAYLAŞ

Son dönemlerde yapılan çalışmalar, nüfusun %15 ila 20’sinin son derece duyarlı insanlardan oluştuğuna işaret ediyor. Birçok kişi, çok hassas bir insan olmanın tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyor.

Anlam olarak, içine kapanıklık ile ilgili gibi olsa da; yüksek hassasiyet sahibi olmak daha farklıdır. Hassasiyeti yüksek insanlar, kafeinin etkilerinden, ağrı/acı gibi farklı uyaranlara karşı bile yüksek duyarlılık gösterebilirler.

Sonuç olarak, bu insanların davranışları gözlemlenebilir biçimde bellidir. Hassasiyeti yüksek insanların sergilediği  9 davranış Aron&Aron’nın Hassas İnsan Ölçeği’nden uyarlanmıştır:

1. Yapılacak İşler listesi kabardığında, durum bunaltıcı olur.

Hassasiyeti yüksek insanlar bitirilmesi gereken birden fazla görevleri olduğunda, odaklanmakta zorluk yaşarlar. Bu durum üretkenlik seviyelerini düşürürken; endişe ve stres seviyelerini gözlemlenebilir biçimde yükseltir.

2. Gürültülü ortamlar onlar için tam bir kaostur!

Yüksek duyarlılık sahibi insanlar için açık ofis ortamlarında çalışmak zorlayıcıdır. Bu bireyler bulundukları ortamda etraflarında oluşan sesleri, kokuları ve görüntüler gibi uyaranları diğer bireylere göre daha fazla rahatsız edici bulurlar.

3. Açlıkla gelen kızgınlık!

Hassasiyeti yüksek insanlar acıktığında, kızgınlık hissi de oluşur. Açlık duygusu başladığında, yapmaları gereken işleri sürdürmekte zorlanırlar ve bu sıkıntıyı sıklıkla en yakınlarına yansıtırlar.

4. Gözlem altında bunalırlar.

Hassas insanlar, özel çalışma alanlarında yüksek performansla  çalışabilirken; baskı ve gözlem altında boğulacakmış gibi hissederler. Satış sahasını gözlemleyen yönetici gibi bir konumda daha verimli çalışabilirler.

5. Sanata yoğun ilgi duyarlar.

Bu insanlar, müzikal gösteri veya sanat galerisi ziyaretinden memnuniyet duyar, sanatı takdir ederler. Sanat eseri hakkında derin duygular hisseder ve kolayca etkilenirler.

6. Diğerlerinin rahatsızlıklarını hemen anlarlar.

Yüksek hassasiyet sahibi insanlar, diğerlerinin ışıktan veya müziğin sesinden rahatsız olduklarını anlarlar.  Kelime bile etmeden diğerlerini rahatsız eden uyaranları kolayca hissederler.

7. İşler bunaltıcı olduğunda sakin bir ortam isterler.

Uzun bir günün ya da yoğun bir haftanın sonunda kendini şarj etmek için sessiz sakin bir zamana ihtiyaç duyarlar. Karanlık bir yatak odası kişi için mükemmel bir toparlanma ortamı olabilir.

8. Yüksek sesli ortamlardan rahatsız olurlar.

Yüksek sesli rock konserleri ve gürültülü havai fişek gösterileri hassasiyeti yüksek insanlar için çok da eğlenceli olmayabilir. Nüfusun geri kalanına kıyasla, gürültü konusunda tahammül eşikleri daha düşüktür.

9. Şiddet içerikli medyadan kaçınırlar.

Şiddet sahneleri bol bir film seyretmek veya video oyunları oynamak çok hassas insanlar için çok fazla olabilir. Sizinle oturup korku filmleri izlemeyi tercih etmezlerse de şaşırmayın.

Son Derece Duyarlı bir İnsan Olmanın Artıları ve Eksileri

Birçok kişinin, fazla duyarlı olmanın tehlikelerine karşı uyarmalarına rağmen (anksiyete ve depresyon risklerinin artış göstermesine yönelik ) hassas bir insan olmak o kadar da kötü değil.  Hassas insanlar daha insaflılar. Birçoğumuzun göz ardı edebildiği bazı ayrıntıları fark eder ve daha son derece yaratıcı olabilirler.

Yüksek duyarlılık sahibi olmak, düzeltilmesi gereken bir bozukluk olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, kişinin duyumsal verileri daha derin işleme aldığı anlamına gelir. Hassasiyeti yüksek bir kişi olduğunuzu bilmek,  kendiniz ve ihtiyaçlarınız için farkındalık geliştirmenize yardımcı olur. Farkındalık gelişimi sağlamak, koçluk almak ya da iletişim eğitimleri bu durumlarda olan kişilere oldukça fayda sağlar.

Editörün Kitap Tavsiyesi: Sevmeye Kendinden Başla -ilse Sand

Çeviri: Özlem Kolancı