Çocuklukta ihmalin izi…

Çocuklukta ihmalin izi…

911
0
PAYLAŞ

“Zeke, rahat ve sevgi dolu bir ailenin üç çocuğundan en küçüğü. Büyümüş de küçülmüş, hiperaktif bir üçüncü sınıf öğrencisi. Son zamanlarda okulda ‘karşılık verme’ konusunda sıkıntı yaşamakta. Böyle günlerden birinde, okuldan eve, öğretmeninin kurallara uymadığı için yazdığı bir not getirir. Notta “Zeke bugün okulda bir saygısızlık yaptı.” yazmaktadır. Annesi, Zeke’nin karşısına oturur ve ona ne olduğunu sorar. Zeke, kızgın bir ses tonuyla teneffüse çıktıkları zaman Bayan Rollo’nun, kalemi parmağıyla dengede tutmaya çalışmaktan vazgeçmesini çünkü ‘yüzünü çizebileceğini’ söylediğini anlatır. Bayan Rollo’ya kaşlarını çattığını ve âni bir reaksiyon ile yüzünü çizmesi için kalemin üstüne (göstererek) eğilmesi gerektiğini ve ‘o kadar aptal olmadığını’ söylediğini anlatır. Bu cevap üzerine Bayan Rollo’nun kaleme el koyduğunu, Zeke’nin ismini tahtaya yazdığını ve onu bir notla eve gönderdiğini söyler.”

Bir an Zeke’nin ebeveyni olduğunuzu düşünün, onunla nasıl konuşurdunuz? Siz çocukken böyle bir durumla karşılaşsaydınız annenizin ve babanızın size karşı tepkisi nasıl olurdu? Bazı anlarda çocukluk yaşantınızın gizli etkisini hayatınızda hissediyor olmanız mümkün mü? Çocukluğunuzla yetişkinliğinizin arasında görünmeyen bir bağ olduğunu düşünüyor musunuz?

Şimdi size dönelim. Yetişkin size…Zeke’nin ebeveyni olarak elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz. Onun tüm ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz, onu gönderebileceğiniz en iyi okula gönderiyorsunuz, alabileceğiniz en iyi kıyafetleri alıyorsunuz, ona en güzel yemekleri pişiriyorsunuz. Hatta sadece onun için çok yoğun ama iyi gelir sağladığınız bir işte çalışıyorsunuz. Tıpkı sizin ailenizin size sağladığı imkanlar gibi… Çocukluğunuzu mutlu, ebeveynlerinizi de mükemmel olarak hatırlıyorsunuz. Gerçekten daha iyisi olamazdı diye acı bir tebessümle gülümsüyorsunuz. Acı mı, neden ki? Acı değil diyorsunuz ama gene de betimleyemiyorsunuz, belki sadece bir boşluk… İşinizde çok başarılısınız, harika bir eşiniz var, evet biraz hareketli ama uğruna her şeyinizi feda edeceğiniz bir oğlunuz var, Zeke… Bazen kendi kendinize sorduğunuz “Neden daha başarılı değilim?”, “Daha mutlu olmam gerekmez mi”, “Neden hayatım daha anlamlı değil” şeklindeki sorularınız için bile kendinizi suçluyorsunuz. Bu suçlamaların ve anlam veremediğiniz boşluk hissinin kaynağını öğrenmek ister miydiniz?

Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi kitabı bu durumun kaynağını şöyle açıklıyor: “Boşluk hissi bu anıların hiçbiriyle ilgili değildir. Aslında çocukluğunuzda gerçekleşen ya da hatırlayabildiğiniz herhangi bir şey hakkında da değildir. Bu kitap, çocukluğunuzda gerçekleşmeyen, hatırlamadığınız şeylerin farkında olmanıza yardımcı olmak için yazılmıştır. Çünkü gerçekleşmeyen şeyler bir yetişkin olarak kim olduğunuz üzerinde hatırladığınız olaylardan daha fazla güce sahiptir. Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi, sizi çocukluğunuzda tamamlanmamış bazı durumların sonuçlarıyla tanıştıracak. Bu his aslında hayatınızda var olan görünmez bir güçtür. Bu görünmez güçten etkilenmiş olup olmadığınızı anlamınıza ve etkilendiyseniz, bu görünmez gücün üstesinden gelmenize yardımcı olacak.”

Bir ebeveyn olarak biliyorum ki çocuk yetiştirirken aslında kendi çocukluğumuzla yeniden yüzleşiyoruz. Ebeveynlik yaparken içimizdeki çocuğun duygularıyla dolup taşmamız ve kendi çocuğumuza bunu yansıtmamız aslında çok doğal bir süreç… Kitabı okurken çocuklarını çok seven, onlar için en iyisini isteyen ancak gene de onları duygusal olarak ihmal eden ebeveynleri göreceksiniz. Biz o ebeveynlerin çocukları olabiliriz. Aynı zamanda farkında olmadan kendi çocuğumuzu duygusal olarak ihmal eden bir ebeveyn de olabiliriz. Bu kitap ile önce yaralarımızı fark edebilir, sonrasında onları iyileştirmenin yollarını bulabilir, kendi ebeveynlik tarzımızı fark ederek çocuğumuzla sağlıklı bir ilişki geliştirmek için ilk adımları atabiliriz. Hiçbir şey için geç değil…

“Yapabileceğimiz en iyi şey bir zamanlar olduğumuz çocuğu dinlemek ve onunla birlikte kendi hayatımıza bir şans daha vermektir…”

Banu Evren
Öğrenci ve Aile Koçu / İzotomi Analisti