Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi

Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi

1889
0
PAYLAŞ

Şefkat, insan doğasının en önemli formlarından biridir. Bizi hem kişilerarası hem de toplum olarak birbirimize bağlar. Merhamet bizim iyilik bağışlamamızdır; yardımsever davranışları motive eder ve hayatın bizde açtığı yaraları iyileştirir. Dostluk bağıdır ve bize yanlış yapan insanları bağışlamamıza yardım eder.

İki çeşit şefkat vardır: Diğerlerine karşı duyduğumuz şefkat ve kendimize karşı beslediğimiz şefkat.

Duygusal olarak ihmal edilmiş kişilerde birincisine çok fazla rastlanırken, ikincisi çok az görülür. Diğerlerinin zayıflıklarına ve kusurlarına en azından yüzeysel olarak çok bağışlayıcı yaklaşırlar. Diğer insanlar onlarla kolayca konuşabilir çünkü yargılamazlar ve koşulsuz kabul ederler.

Ancak duygusal olarak ihmal edilmiş yetişkinler aşırı mükemmeliyetçi olabilirler ve kendilerine karşı çok katıdırlar. Pek çoğumuz için sorun burada bitmez. Çocuklar ebeveynlerinden kendi duygularının bir yük, aşırılık veya sadece yanlış olduğuna dair bir mesaj aldıklarında, kendilerini suçlu hissetmeye ve bu duygulara sahip oldukları için utanç duymaya başlayacaklardır. Daha sonra duygularını diğerlerinden saklama hatta duyguların hiçbirine sahip olmama eğilimi göstereceklerdir.

Duygusal olarak ihmal edilmiş yetişkinlerin çoğu çocukluklarını mutlu ve endişesiz olarak hatırlar. Problemleri konusunda suçlayacak hiçbir faktör belirleyemezler. Bu yüzden geriye suçlayacak kendileri kalır.

 

Dr. Jonice Webb
Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi