Çocukluğumuzda ki çizgi filimler ile büyümek…

Çocukluğumuzda ki çizgi filimler ile büyümek…

383
0
PAYLAŞ

Her yetişkinin çocukluğuna dair hatırladığı bir çizgi filim kahramanı vardır. Ve an gelir düşündüğümüzde yüzümüzde küçük bir tebessüm ile hatırlanırlar. Sadece çocukluk anısı mıdır hatırlanan, yoksa kişiliğimizin gelişiminde etkisi olmuş mudur bu kahramanların?

Biz büyüdük, ebeveyn olduk, peki ne değişti?

Son zamanlarda çocuk animasyon çizgi filmi seyrettiniz mi? Ben tatil olması sebebi ile iki çocuğum da evde olduğundan bolca seyrediyorum. Çok da keyif aldığımı belirtmek isterim. Nedenine gelince; çocuklarımıza verilen alt mesajların, bir birey olma yolunda ki süreçlerin de oldukça destekleyici ve öğretici olduğunu fark etmemdi.

Peki, neydi bu alt mesajlar? Tabi benim izlediklerim ve izlettiklerim içerinde fark ettiğim birkaçından bahsedeceğim.

Birincisi; Hayallerinin peşinden git!

Hayal kurabilmek, yaratıcılık, keşfetme ve merak arzusu, yeni şeyleri deneyimleme cesareti gibi pek çok olumlu özelliğin gelişiminde önemli bir başlangıç noktasıdır. Çocukluk yıllarında bu olumlu davranış ve duygular ile büyüyen çocuklar, bir yetişkin olduklarında düşündüklerini yapmaktan ve bilgilerinden yararlanmaktan çekinmeyen, öz benlik ve duygusal zekâları gelişmiş, zamanı iyi kullanan ve hedefleri olan yetişkinler olma olasılığı yüksektir.

İkincisi; Sen benzersizsin ve çok değerlisin, tıpkı herkes gibi!

Kişinin kendini olduğu gibi sevmesi (tüm olumlu ve olumsuz yanları ile),diğer herkesin de barındırdıkları eşşiz özellikler ile kendine has oldukları ve kimsenin kimseyi yargılamaya, aşağılamaya hakkı olmadığı gerçeğini öğretir.

Bu öğretiyi alarak büyüyen çocuklar ilköğretimlerinden itibaren zorbalık yapmazlar. Kimseyi fiziksel özelliklerinden ya da duygusal yanlarından dolayı eleştirmezler. Bir yetişkin olduklarında, kurdukları sosyal ilişkilerde yargılamadan iletişim kurarlar.

Üçüncüsü; Vazgeçme!!!

Çok sevdiğim sözlerden birinde şöyle der; “Hiçbir işi imkânsız diyerek bırakma, ertesi gün başkalarının o işi başarırken çıkardığı gürültüye uyanırsın…” Çocukluk yıllarında isteklerine ve hedeflerine ulaşması için vazgeçmeden azim ile çalışması gerektiğini öğrenen kişi, hayatı boyunca kazanan taraf da olacaktır.

Dördüncüsü; Ailen senin en önemli gücündür!

Çocukluk yıllarında ailesi ile güçlü bağlar kurabilmiş bireyler, güven duygusu gelişmiş, sevgiyi ve sevilmeyi öğrenmiş mutlu bireylerdir. Kendi ayakları üzerinde durabilir, sorumluluklarını bilir ve bunu bir ağırlık olarak görmezler. Hata yaptıklarında özür diler, yardıma ihtiyacı olanın yanında olurlar ve belki de en önemlisi hiçbir zaman yalnız olmadıklarını bilirler.

Çocuklarımız; dünyaya geldikleri andan itibaren onlar için en iyisini yapmaya çalışan biz ebeveynlerin en değerlileri büyüyüp bir yetişkin olduklarında mutlu olsunlar, başarılı olsunlar diye değil mi bunca çaba? Öyle ise önce onların da bir birey olduğunu kabul edip, değerleri, inançları, mutlu olduğu, nefret ettiği şeyler neler bilmek için, hiç akıl yürütmeden, hiç yargılamadan ve hiç aşağılamadan dinlemeliyiz. Onlar ile kaliteli vakit geçirmeli, birlikte eğlenmenin tadına varabilmeliyiz. Böylece o çoook önemli olan güven üzerine kurulu aile bağlarımızı güçlendirirken, kendi için en doğru seçimleri yaparken ihtiyaç duyacağı tüm kaynakları sunabiliriz.

Yukarıda bahsettiğim, film izlerken fark ettiğim alt mesajlar gibi, diğer tüm önemli değerlerinde birlikte yapılacak diğer muhteşem etkinliklerde gizli olduğunu düşünüyorum.

Kendine ve çevresine dürüst, yalan söylemeyen, hiç kimseyi aldatmayan, insanları kullanmayan, iyi niyetlerini suiistimal etmeyen, kendisini ve diğer her şeyi çok seven ve hiç kalp kırmayan çocuklar yetiştirmek umudu ile…

Sevgi, umut ve barış ile…

Buket Özbek
Yaşam ve Öğrenci Koçu \ NLP Master