Çocuklarınıza Bir Şans Vermek İster Misiniz?

Çocuklarınıza Bir Şans Vermek İster Misiniz?

476
2
PAYLAŞ

Teknolojinin geliştiği ve herkesin yoğun olduğu bir çağdayız. Her şeyi bir kenara bırakalım insanlar artık birbirlerine bile güvenemiyorlar. Çocuklar sokakta gönül rahatlığı ile oyun oynayamıyorlar artık bilgisayar başındalar… dostluklar, online oyun arkadaşlığına dönüştü. Oyun biter dostluk biter. Peki, aileler ne düşünüyor?

Bir kısmı sokakta oynamadığı için şikâyetçi, bir kısmı ise sokakların tehlikeli olduğunu düşündüğü için bu durumdan memnun. Çocuğu her daim gözünün önünde, en kötü ne olabilir ki?

Teknoloji faydalı olduğu gibi aynı zaman da çocuklar için tehdit oluşturmaya başladı. Artan nüfus ve teknoloji çocukları asosyalliğe itmeye başladı. Okul ortamı, arkadaş ortamı hatta aile ortamından gittikçe kopmaya başladılar. Sürekli oyun oynamaları, ileriki yaşlarda iş hayatı ve sosyal çevreye uyumu zorlaştırıyor.

Her zaman söylediğim ve savunduğum bir şey var; çocuk büyütmek çok kutsaldır ve bunu yapmanın tek bir yolu yoktur. Siz mükemmel bir anne, baba olsanız bile belki de içinizde tuttuğunuz tek kötü bir anı çocuğunuz yaşamaya başlar ve bütün emekleriniz bir anda çöp olabilir.

En iyi çocuk yetiştirmek, anne babanın kendisini en iyi şekilde yetiştirmesinden geçer. Kendini tanıyan, kendisiyle barışık ebeveyn çocuğunu da iyi yetiştirecektir. Çocuğunu anlayabilecek ve böylece daha sağlıklı bir ilişki olacaktır.

İnsanların onda dokuzunun çocukluklarında hep bir sorun vardır. Oranın bu kadar yüksek olması çevreyle ilgili. Bütün çocuklar, bulundukları ortama ayak uydurabilirler, şimdilik…

Anne ve babaları için sorgusuz sualsiz hayallerinden vazgeçebilirler. Ne zaman hayallerine ulaşma yaşına gelirler, orada isyan başlar. Böylece aile suçlanır, gelecek nesillerde bundan paylarını alırlar.

Çocuklarınızın hayallerine saygı duyun, gerekirse o hayallere siz sahip çıkın. Dünyadaki en büyük kötülük bir çocuğun hayallerinin alınmasıdır. Evet, oyun oynayabilirler ama belirli bir sınırları olmalı, onlardan size destek olmalarını istemeyin, siz çocuğunuza destek olun.

Eskiden insanlar yoklukta kendi ürettikleri topları oynayıp dünyanın en mutlu çocukları olabiliyorlardı. Bırakın çocuğunuz çaresiz kalsın, böylelikle çare üretebilsin. Dünyanın en zeki insanlarının çocuklar olduğuna inanırım. Ufukları geniş ve zihinleri tertemizdir. Gelecekte iyi bireyler yetiştirmek istiyorsak, çocuklara izin vermeliyiz. Bizim göremediğimiz bir sürü şeyi görebilirler. Her insan bir şansı hak eder. Çocuklara bu şansı vermeliyiz.

Zeynep Türkoğlu

2 YORUMLAR

  1. Gözümüzün önünde duran ama farkedemediğimiz gerçekler bunlar sanırım. Kaleminize sağlık.

Comments are closed.