Çocukların iletişim aracı

Çocukların iletişim aracı

257
0
PAYLAŞ

Resim yapmak bazı çocukların sevdiği ve keyifli vakit geçirdiği, bazı çocukların ise sadece okulda bir ders olarak ilgilendiği bir aktivitedir. Bunu belirleyen faktörlerden biri de ne kadar iyi resim yapabildiği olur. İyi resim yapan çocuklar genellikle daha çok yapmak için teşvik edilir ve onaylanmanın mutluluğuyla resim yapmaktan daha çok keyif alırlar.

Ancak sanatsal çaba veya keyifle geçirilen oyun vakti haricinde çizim ve boyama aktiviteleri çocuğunuzda ilgili çok daha fazla şey ifade edebilir. Çocukların iletişim kurmak için kullanabileceği bir araç olan çizim ve boyama aynı zamanda hayal güçlerini çalıştırır, zihni organize etmeyi sağlar ve fikirleri görselleştirmek için çocuğunuza bir ortam sunar.

Çizim Yapmanın Hafıza ve İfadeye Katkıları
1995 yılında Butler, Gross & Hayne tarafından yapılan bir deneyde bir grup çocuk, akılda kalıcı bir tecrübe olarak itfaiyeyi ziyaret etmeye götürülmüş, daha sonra iki gruba ayrılmışlardır. Bir gruptan bu tecrübeyi sadece anlatmaları istenirken, diğer gruptan çizerken anlatmaları istenmiştir. Deneyin sonuçlarına göre çizerken anlatan grup çok daha fazla detay vermiştir. Bir ay sonra deney tekrarlandığında da sonuç benzer bulunmuştur. Deneyin bulguları çizim yapmanın çocuklarda hafıza işlevini geliştirdiğini desteklemektedir.

Bilim adamlarından Gross & Hayne, 1998 yılında yeni bir çalışma yapmış ve bu sefer de çocuklar iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruptan da mutlu, mutsuz ve korkmuş oldukları birer anı anlatmaları istenmiştir. Gruplardan biri bunu sadece anlatarak yapmış, diğeri ise çizerek anlatmıştır. Sonuçlara göre çizen grup diğer gruba göre çok daha fazla detay vermiş, kendilerini daha ayrıntılı ifade etmişlerdir.

Çizim ve Boyamayı Bir Araç Olarak Kullanmak
Çocuklar küçükken kendilerini sınırlamaz ve etrafın ne düşündüğünü çok umursamazlar. Bu durum büyüdükçe değişir. Çocuklar çizimlerinin başkaları tarafından yargılandığını hissederek çizim ve boyama yapmaktan kaçınabilirler. Çünkü kendilerini yeterli görmeyebilirler.

Çizerek nesnelerin veya eylemlerin anlatıldığı oyunlar daha tepkisel bir şekilde, ne kadar iyi çizdiklerini önemsemeden çizim yapmak için çocukları teşvik edebilir. Aynı zamanda aileleri veya arkadaşlarıyla heyecanlı vakit geçirmelerini sağlar. Oyunlar ve boyama aktiviteleri çocukların iç dünyalarını bu araçlarla yansıtması için faydalı olacaktır.

Çocukların yaratıcılıkları hayal güçlerini kullanmaları, kompleks fikirler düşünüp geliştirmeleri sonucunda güçlenir ve artar. Çok çeşitli boya araçları, kağıtlar ve değişik aktiviteler bunu yapmak için çocuğunuza fırsat verecektir. Gerçek hayatta uçan bir araba tasarlayamaz ama bu fikrini çizerek ifade edebilir ve oradan da kim bilir nerelere gidebilir. Aynı zamanda siz yanınızda değilken yaşadığı olaylar çizdiği resimlerde kendilerine yer bulabilirler. Renk kullanımından anlattığı hikayeye kadar çocuğunuzun çizimlerine ve boyamalarına dikkat ettiğinizde yepyeni ayrıntılar fark edebilir ve onu daha iyi tanıyabilirsiniz.

Editörün Tavsiyesi: Çocuklar İçin Yaratıcı Baş Etme Becerileri (Bonnie Thomas)