Çocuklarda Duygusal Zekayı Geliştirmenin 8 Yolu

Çocuklarda Duygusal Zekayı Geliştirmenin 8 Yolu

11050
0
PAYLAŞ

Duygusal zeka, deneyimlerle öğrenilir ve zamanla gelişir, doğuştan değildir. Uzmanlara göre çocuğun duygusal zekasının geliştirilmesi için anne babalara çok büyük roller düşüyor.

Çocuk gelişim uzmanları bebeklerin öfke, mutluluk, üzüntü, korku gibi temel duygular ile doğduğunu ve kıskançlık, utanma, sevgi, suçluluk gibi duyguları ise 2 yaşından itibaren öğrenmeye başladığını söylüyor. Duyguları okuyabilme ve tanıyabilme yeteneği ise çocuklar büyüdükçe gelişiyor.

8 pratik yöntemi uygulayarak çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

1. Duygularını anlamaya çalışın

Çocuğunuz konuşurken anlattığı konu hakkında nasıl hissettiğini anlamak için onu can kulağı ile dinleyin ve paylaştığı konuya ayna tutun. Eğer problemin ne olduğunu anladığınızı hissediyorsanız, hissettiğinizi söyleyin ve sizinle hemfikir olup olmadığını gözlemleyin. Ne söylediğini anladığınızı ifade edebilmek için kendi hayatınızdan örnekler verin; bu çocuğunuza herkesin aynı tür hisleri olabileceği mesajını verecektir.

2. Duygularını sözle ifade etmeyi öğretin

Çocuğunuzu duygusunu ifade edebilecek kelimeleri kullanması için yüreklendirin ve kelime hazinesini geliştirmesi için yardımcı olun. Bazı konularda duygu çatışması yaşamasının çok normal olduğunu anlatın.

3. Duygularını onaylayın

Çocuğunuz bir şeye üzüldüğü, sinirlendiği veya öfkelendiği zaman “Bu konuda böyle hissetmen için hiçbir sebep yok” demek yerine, tepkisinin çok normal olduğunu ifade etmek için duygusunu anladığınızı söylemeniz yapılacak en doğru şeydir. Gösterdiği duygusal tepkinin aşırı ve gereksiz olduğunu söylemek yanlış yaptığını ve bir dahaki sefere bunu gizlemesi gerektiğini düşünmesine sebep olur.

4. Öfke nöbetini öğrenme aracına dönüştürün

Eğer çocuğunuz bir dişçi randevusu olduğunu duyduğunda keyfi kaçarsa, ona bu ziyaretin kontrolünün kendisinde olduğunu hissetmesi için yardımcı olun. Neden korktuğunu, orada ne ile karşılaşacağını düşündüğünü, neden gitmesi gerektiğini bilip bilmediğini anlatmasını isteyin. Çocuklarla duyguları hakkında konuşmak, büyüklerdeki kadar etkili olacaktır.

5. Çatışmaları problem çözümünü öğretmek için kullanın

Eğer çocuğunuz sizinle ya da bir arkadaşı ile herhangi bir konuda ters düşüyorsa, ona bu konuda gelebileceği noktanın limitini açık açık söyleyin. Bu konuda herhangi bir fikri yoksa ona seçenekler sunun. Çocuğunuz, diğer kişiye zarar vermemesi kaydıyla kızmanın ve kızgın olmanın normal olduğunu bilmeli.

6. Rol model olun

Kızgın olduğunuzda kaba sözler söylememeye dikkat edin. “Beni delirtiyorsun” gibi cevaplar yerine, “Bunu yaptığın zaman ben üzülüyorum” diyerek duygularınızı ifade eden bir diyaloga girin. Bu şeklide çocuğunuz sizin ona kızmadığınızı davranışının bu sonucu yarattığını anlayacak. Aşırı eleştirel olmamaya dikkat edin bu çocuğunuzun kendine güvenini yok edecektir.

7. Kendi duygularınızla bağlantıda kalın

Bazı anne babalar, çocuklarını üzeceklerini düşünerek kendi negatif duygularını görmezden gelirler. Ancak kendi gerçek duygularınızı dile getirmemek sadece çocuğunuzun kafasının karışmasına sebep olur. Çocuğunuzun, sinirlendiğinizde fiili olarak aşırı tepki vermek yerine üzüldüğünüzü ve sinirlendiğinizi sözlü olarak ifade ettiğinizi görmesi çocuğunuza bu zor duyguların normal ve idare edilebilir duygular olduğu mesajını verecektir.

8. Çocuğunuzla birlikte duygudaşlık kurmak için birlikte kitap okuyun ve tartışın. 

Kitap okumak bizi başka dünyalara götürür ve oluşturduğumuz bu dünyada yeni duygular yaşamamızı sağlar. Birlikte duygu yaşayanlar birbirlerine yaklaşırlar ve daha fazla empati hissederler. Üstelik beraber kitap okuduğunuzda çocuğunuzla paralel duygular yaşadığınız için yakınlaşır ve birbirinizi daha iyi anlamaya başlarsınız.

Çocuğunuzla hem keyifli hem de onu daha iyi anlamanıza katkı sağlayacağını düşündüğümüz kitap önerimiz Bonnie Thomas’ın Çocuklar için Yaratıcı Baş Etme Becerileri