Çocuğunuzun Kişisel Gelişimini Test Edebilmek için 9 Öneri

Çocuğunuzun Kişisel Gelişimini Test Edebilmek için 9 Öneri

147
0
PAYLAŞ

Yukarıdaki fotoğraf bir çocuğun doğum günü partisinden. Böyle bir görüntüye hepimiz bir kez bile olsa şahit olmuşuzdur. Hatta hediyeleri açma faslı daha da vahimdir. Çocuk, hediyelerin paketlerini yırtarcasına açar ki bir sonraki paketi de bir an evvel açabilsin. 

Bu arada ebeveyn ise şuna benzer bir şeyler söylemeye çalışır: “A, bak ne kadar güzel bir hediye, teşekkür eder misin?” Ama çocuk oralı bile olmaz. Ebeveyn bu sefer cümlesini çoğul yaparak “Teşekkür ederiz” diyerek durumu kurtarmaya çalışır.

Bu doğum günü partileri de pek bir ihtişamlı oluyor. Çünkü çocuklarımızın gözlerinde o muhteşem pırıltıyı görmek olağanüstü mutluluk verici. Bu pırıltıyı sürekli görebilmek içinde her dediklerini her istediklerini yapıyoruz. Yeri geliyor işimizi gücümüzü bırakıp şoför oluyoruz onlar için. (müzik dersinden al, arkadaşının partisine yetiştir…) Hatta çocuğumuz proje ödevini teslim ettiğinde o gece rahat bir uyku çekiyoruz. Bütün bunları yapmamızın tek sebebi de onları mutlu görebilmek için.

Peki, böyle davranarak aslında çocuğunuzun kişiliğini geliştirmesine izin vermediğinizin farkında mısınız?

Geçtiğimiz günlerde tamamen tesadüf eseri karşıma çıkan, Positive Parenting Solutions’ın kurucusu olan Amy McCready ‘nin bir yazısını okudum. McCready şöyle başlamıştı yazısına:

“Yeni neslin ailelerine baktığımızda çocuklarının mutluluğu, konforu ve başarısıyla abartılı bir şekilde ilgililer. Tüm bunları yaparken çocuklarınızı hayattan uzaklaştırmış oluyorsunuz. Hayat iniş – çıkışlarla dolu. Hatalarından ders çıkarmayı, kendi kararlarını alabilmeyi engellemiş oluyorsunuz. Peki, sevgi bunun neresinde kaldı dersiniz?”

Gelişmekte olan çocuğunuzun kişisel gelişimi ne durumda diye test edebilmeniz için  McCready dokuz madde belirlemiş:

1.     İyi davranışları için ödül beklentisi varsa,

2.     Yardımcı olmaya istekli değilse,

3.     Başkalarını önemsemiyor, kendisi için çok endişeleniyorsa,

4.     Bir şeyler yanlış gittiğinde suçu başkalarında arıyorsa,

5.     Hayal kırıklıklarıyla baş etmede zorlanıyorsa,

6.     Üzüntüsünü hafifletmek için size zorla bir şeyler satın aldırtıyorsa,

7.     Hatalarını sahiplenmeyerek, bu durumdan kurtulacağını var sayıyorsa,

8.     Kurallar onu kapsamıyormuş gibi davranıyorsa,

9.     Ve sürekli bir şeyler istiyorsa.

Amy McCready’e göre tüm bunlar çözülebilir. Bunun için en iyi başlangıç noktasının çocuğunuzun kendi yapabileceklerini siz yapmaktan vazgeçin diyor ve şöyle devam ediyor:

“Kurallarınız olsun ve bu kurallar için kararlılık gösterin. Esnek olmayın ve unutmayın çocuklar hayal kırıklıklarından biz yetişkinlerden daha hızlı sıyrılabiliyorlar.”

Hatalarından ders çıkaran, kendi kararlarını alabilen, sorumluluk sahibi yeni nesiller istiyorsak daha da önemlisi çocuklarımızın mutlu bir birey olmalarını arzuluyorsak şimdiden onları birey olarak kabul edip buna uygun davranış ve tutum içinde olmakta fayda var bence…

Kaynak: Positive Parenting Solutions