Çocuğunuzun depresyonda olduğunu nasıl anlarsınız?

Çocuğunuzun depresyonda olduğunu nasıl anlarsınız?

619
0
PAYLAŞ

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan depresyon sadece yetişkinlere özgü değil. Çocukluk döneminde de görülen depresyonun belirtileri arasında uyku sorunları, ders başarısında düşüş, iştahta artma ya da azalma, içe kapanma ve mutsuzluk yer alıyor. Uzmanlar erken teşhis ve zamanında müdahalenin önemine dikkat çekiyor.

Uyku düzeni değişiyor
Çocukluk depresyonunun belirtilerinin başında uyku sorunlarını geliyor. Eğer çocuğunuz normalden daha fazla uyuyor ya da normalden daha az uyuyor ise geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsa, kabuslar görüyorsa burada çocuğun psikolojisinde birtakım sorunlar olabileceğini düşünmeliyiz.

Az ya da çok yemek de işaret olabilir
Çocuğun iştahı ve yemek düzeninde ortaya çıkan birtakım sorun ve değişiklikler de depresyon belirtisi olabilir. Çocuğun öğün atlaması, uygun beslenmemesi ve diğer psikolojik sorunlarla birlikte iştahında son dönemlerde bir azalma ya da artış görülmesi de yine bir depresyon işaretçisi olabilir.

Akademik başarı düşüyor
Özellikle ders notlarındaki düşmeler, önemli değişiklikler ve öncesinden daha düşük bir akademik performans da çocukluk depresyonu belirtileri arasında yer alıyor.

Mutsuz ve içe kapandıysa dikkat!
Çocuğun sosyal yaşamdaki ilişkilerinin de iyi gözlemlenmesi gerekli; içe kapanma, öfke kontrolünde güçlük, kurallara tepki göstermek gibi belirtilere dikkat etmek gerekiyor.

Çocuğunuzun herhangi bir stres karşısında çok daha dayanıksız, güçsüz olduğunu gözlemliyorsanız, çocuğunuz mutsuzsa, kendisini iletişime kapatıyorsa, hep tek başına zaman geçirmek istiyorsa, arkadaşlarıyla bir araya geldiğinde iletişim sorunları yaşıyorsa ya da öfkesini kontrol etmekte zorlanıyorsa, sizin koyduğunuz birtakım kurallara çok tepki gösteriyorsa tüm bunlar da yine çocukluk çağı depresyonunun işaretleri olabilir.

Çocukluk çağı depresyonundan şüphelenilmesi durumunda mutlaka bir uzmana başvurulmasını öneriyoruz.