Çocuğunuzdan gelen ve net bir cevabı olmayan sorular…

Çocuğunuzdan gelen ve net bir cevabı olmayan sorular…

653
1
PAYLAŞ

Küçük Prensi okuyanlar bilir, okuduğu kitapta avını çiğnemeden bütün olarak yutan boğa yılanlarının, hareket edemediğini ve sindirmek için ihtiyaçları olan 6 ayı uyuyarak geçirdiklerini öğrenir. Bunu üzerine derin düşüncelere dalan Küçük Prens bir fili sindirmekte olan boğa yılanı çizer. Büyüklerin bu çizimi şapka zannetmeleri üzerine ikinci çiziminde fili boğa yılanının içine görünecek şekilde çizer, artık yetişkinler ne olduğunu net bir şekilde görebileceklerdir. Çünkü yetişkinler her zaman her şeyin açıklanmasına ihtiyaç duyarlar Küçük Prens’e göre. İkinci   çizdiği resme   tepki ise boğa yılanının içine ya da dışına bir şeyler çizmek yerine coğrafya, matematik, dil bilgisine kendisini adaması gerekliliği olur.

Yazar, Küçük prensin dilinden olayı “Yetişkinler hiçbir zaman kendi başlarına bir şeyleri anlamıyorlardı ve sürekli her şeyi onlara açıklamak çocuklar için çok zordu” diye yorumlar.

Çocuğunuzun çizdiği resmi ya da merak ettiği bir şeyi anlamakta zorluk çekiyor musunuz? Sorularla sizi hem şaşırtan, aldıkları cevaba yeni sorularla cevap veren ve sizi daha çok şaşırtan çocuklarla nasıl iletişim kuruyorsunuz ?

Jana Mohr Lone “Filozof Çocuk” kitabında çocuklardan gelen soruların altında aslında neler olabileceği, çok basit gibi görünen bir sorunun aslında çocuğunuzla nasıl keyifli bir sohbete dönüşebileceği ile ilgili ip uçları veriyor.

Kitapta aslında diyor ki, çocuğunuzdan gelen ve net bir cevabı olmayan sorular çocuklarımızın farklı yollarla söylediği şeyleri dinlememiz için davet niteliğindedir. Bu sorular aslında onunla felsefi konuşmalar yapmak için bir fırsattır. Neler olabilir bu sorular acaba?

Hayatın bir anlamı var mı?

Pembeyi niye seviyorum?

Ölüm ne demek?

Bir gün öleceksek niye bu kadar çalışıyoruz?

Dünya nasıl oluştu?

Tanrı herkesi yarattıysa Tanrı’yı kim yarattı?

Rüyalar gerçek midir?

Düşünce ve duygu arasındaki fark nedir?

gibi bir çok açık uçlu soru …

Çocuğun yaşam ile ilgili merakını ve heyecanını beslemek onlara daha anlamlı bir yaşam sağlayabilir. Çocukların bütün sorularını hemen cevaplamak ve bilgili ebeveynler olmak kendinizi iyi hissettiriyor değil mi ? Çocukların sorularının cevaplarını anne babada bulması aslında ; onların kendi anlam ve deneyimlerini analiz etmesi , sorgulaması , araştırma deneyimi kazanmaları için alan yaratmakta başarısız olmamızı sağlar.

Küçük çocuklar pek çok açıdan rehberliğe ihtiyaç duyar, bizim işimiz ise onların kendi yollarını çizebilmeleri için yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmaktır. Çocukların sorularını ciddiye almak onların ne söylediğini dinlediğimizi açıkça gösterir. Bu yüzden aile için “çocuğun düşünce ve görüşlerini açıkça ifade ettiği bir alan yaratmak“ önemlidir.

Bu tür sorulara nasıl cevaplar vermeliyiz dediğinizi duyar gibiyim. Çocuğumuzun düşünmesine sorgulamasına yardımcı olan sorular doğru sorular olacaktır. işte birkaç örnek;

…..bunu söylemene sebep olan şey ne?

….. bunun anlamı nedir?

…..sana bunu düşündüren şey nedir?

Çok ilginç bir fikir, bunu söylediğinde ne düşündüğünü açıklayabilir misin ?

…..       söylerken , …… mı varsayıyorsun.

Bu örnekler çocuğunuzla yaptığınız sohbetlerin konusuna göre çok farklı bir felsefi sohbete gidecektir. Bu tür sohbetler hem sizin hem de çocuğunuzun olanlar hakkında düşünme , analiz etme ve yorumlama şansınız olacaktır.

O zaman çocuklarımıza hap gibi cevaplar vermek yerine onları meraklandıran, analiz etmesini sağlayan, sorgulayan ve kendi cevaplarını arayan sohbetler etmeye ne dersiniz?

Nilgün Çağlar

1 YORUM

  1. İşte şimdi ;dünyada sadece sen kalsan şu konuda ne yapardın, chomsky yaşasa onunla evlenebilir miydim? Kültür bakanı tango dersleri bile olsa kadınlar kısa etek giyemez demiş inanabiliyor musun gibi sorular…benim cevabım ise ”devrelerimi yakıyorsun kızım” …..

Comments are closed.