Çocuğunuz hangi mesleği seçmeli?

Çocuğunuz hangi mesleği seçmeli?

189
0
PAYLAŞ
Carlos Osorio/Associated Press

Bir insanın bütün hayatını temelden etkileyen, onu tatmin eden bir hayata sahip olmasını sağlayan ya da olamamasına neden olan en önemli seçimlerin başında geliyor, meslek seçimi. Peki bu kadar önemli bir seçimi, çocuğumuz nasıl yapmalıdır?

Dünyaya geldikleri ilk günden itibaren hayatımızın merkezi olan çocuklarımız için en büyük hayalimiz ömürleri boyunca mutlu ve başarılı olmalarıdır. İmkanlarımız ölçüsünde onlara en iyi eğitimleri aldırmaya, sınavlarda alabilecekleri en yüksek notları almalarını sağlamaya odaklanırız.

Tüm ebeveynler için oldukça önemli olan bu konuda eğitim kurumları ve psikoloji merkezleri çeşitli testler geliştirmekte, çoğu zaman bilimsel bir temele oturmayan bu testlerle gençleri yönlendirmektedirler. Peki bu derece önemli bir konuda, bilimsel temellere dayanmadan gençleri yönlendirmek, tüm hayatlarını etkileyecek bir konuda karar almalarının sorumluları olmak ne derece doğrudur?

Bu noktadan yola çıkan Sola Unitas Akademi, bilimsel temellere oturmuş, bir çocuğun ya da gencin yapmaktan hoşlandığı şeyler yanı sıra, onun kişiliğinin yapıtaşı olan değerlerini göz önüne alarak, doğru meslek tercihini yapmasına destek olacak İzotomi Projesi’ni geliştirdi.

Üzerinde uzun yıllardır çalışılan İzotomi Projesi, 35 meslek grubundan 1024’ün üzerinde kişiye uygulanmış bir anketin ortaya koyduğu verileri temel alıyor. Anket, içeriği itibariyle kişilerin hem mevcut mesleklerinden mutlu olup olmadıklarını hem de değerlerini belirleyen bir yapı üzerine kurulu. Özellikle 30 yaşın üzerinde olan ve çeşitli meslek gruplarında yer alan kişilerin ankete verdikleri cevaplar özetlenerek akademik yapı içerisinde değerlendirilmişlerdir. Proje, bazı varsayımlar üzerine dayanmaktadır ve bilim temellidir.

14 ile 30 yaş grubunda bulunan insanlar arasındaki ortak özellik değerlerdir. Değerlerimiz bizi biz yapan, mutlu eden, iyi ya da kötüyü belirlememizi sağlayan özelliklerimizdir.

Projeye başlarken ele alınan sorular şu şekildedir:

Eğer değerlerimiz zaman içerisinde en az değişen özelliklerimiz ise; aynı değerlere sahip olan insanların benzer iş ve mesleklerden benzer hazzı ve tatmini almaları gereklidir. Öyleyse, mevcut mesleklerini yaparlarken mutlu ve mutsuz olan kişilerin değerlerini bulduğumuzda ve kendilerinden 15 yaş küçük kişilere de aynı testi uyguladığımızda, bu kişilerin gelecekte benzer mesleklerde mutlu ya da mutsuz olacakları öngörülebilirdir. Ancak testin bazı sınırları vardı:

1. Gelecekte mesleklerin işleyiş şekilleri bugünden farklı olabilir,

2. Meslekler gelecekte aynı olabilir ancak koşulları farklı olabilir,

3. Meslekler şekil değiştirebilirler,

Belirtilen test sadece kantitatif özellikler taşıyan bir test iken, kalitatif yani bir uzman tarafından yapılabilecek ve varoluşsal deneyimsel (existential phenomenological) yöntemi çalışmaya eklendiğinde, doğruluk oranları da artabilirdi. Bu aşamada, İzotomi Projesi’nin üyelerinden Doç. Dr. Gülbin Gürdal bilimsel standartların önemli olduğunu ve kesin sonuçları sağlamasa da, geleceği öngörmek için projede çok dikkatli çalıştıklarını ifade ederken, ekip olarak sisteme bireysel seansları da ekleyerek, projenin kalitatif yanının da güçlendirilmesi sağlandı. Bu da İzotomi’yi meslek seçimi konusunda bugünün bilinen en iyi sistemi haline getirdi.

Tamamında İzotomi Sertifikalı Davranış Uzmanları’nın görev aldığı İzotomi Projesi, daha mutlu ve bilinçli toplumlar yetiştirme konusunda öncü olma misyonuyla, emin adımlarla çıktığı yoluna yoğun ilgi ve olumlu geri bildirimlerle devam etmektedir.

Detaylı bilgi için;

http://www.izotomi.com/