Çocuklarınızı karne sonuçlarından çok sizin davranışlarınız etkiliyor.

Çocuklarınızı karne sonuçlarından çok sizin davranışlarınız etkiliyor.

170
0
PAYLAŞ

Karne dönemi yeni bir krizin başlangıcı olabilir mi? Eğer korkularınız varsa ya da emin değilseniz, bu hayat dönüştürücü yazıyı mutlaka okuyun. Belki de basit de olsa bir kriz planı yapma zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?

Karne dönemi yeni bir krizin başlangıcı olabilir mi? Eğer korkularınız varsa ya da emin değilseniz, bu hayat dönüştürücü yazıyı mutlaka okuyun. Belki de basit de olsa bir kriz planı yapma zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?

Konuyu İzotomi Uzmanı ve Sola Unitas Öğrenci Koçu Tülin Danışman ile konuştuk. Tülin Danışman Uluslararası Koçluk Federasyonu akreditasyonu olan ve binlerce öğrenci ile bire bir çalışan alanında önemli biri. Danışman’a göre bir öğrenci için dönem kapanışı tahmin ettiğinizden çok daha önemli olabiliyor.

Çocuklarımızı bekleyen çok önemli tehlikeler var, bunlar arasında dönem ortasında yaşadıklarınız elbette bazı şeyleri fark etmenizi kolaylaştıracak.

  • Devamsızlıklar
  • Düşen notlar
  • Başarısızlık hissi
  • İçe kapanma

Bu tür durumları karne ile birlikte ebeveynlerin anlaması çok daha kolay olacaktır. Ancak sizin verdiğiniz tepkiler eğer doğru yönlendirilmemişse yukarıdakilere göre çok daha ağır sonuçlar üretme potansiyeline sahiptir. Bunlara bazı örnekler eklersek sanırım anlamak çok daha kolaylaşacaktır.

  • Uyuşturucu kullanımı
  • Depresyon
  • Anksiyete (Endişe)
  • İlişki problemleri
  • İntihar

Tabi ki Tülin Danışman bunları ebeveynleri korkutmak için vermiyor sadece konu hakkında uyarıyor, çünkü biraz dikkat belki de bu olumsuz gelişmelerden sizi uzak tutabilir. Ona göre yapılması gerekenler oldukça basit ve net.

Kriz durumuna hazırlıklı olun!

Başarısızlıkların sizin gözünüzde olduğundan çok daha zor olduğu biri var hayatınızda… O da çocuğunuz. Kimse başarısızlık istemez. Ancak unutmayın başarısız olan siz değilsiniz… Çocuğunuz kendi başarı ya da başarısızlığı ile baş etmeyi öğrenmek zorunda. Lütfen karne notlarınızı kendi notlarınız gibi görmeyi bırakın. Bu sizden çok çocuğunuzun krizi…  Eğer kriz size aitmiş gibi davranırsanız, çocuğunuz başarılı notları kendi mutluluğu için değil sizin mutluluğunuz için arıyor olacaktır. Bu kriz için zihinsel bir hazırlık yapıp, bunun sizin başarısızlığınız olmadığını kendi kendinize devamlı olarak hatırlatın.

Bu sonuçlara sebep olan şeyi çocuğunuzdan, onu yargılamadan dinleyin!

Herhangi bir sonuca varmadan onu dinleyin. Başarılı olmasına nasıl daha fazla destek olabileceğinizi sorun ve zorla yardım etmeye çalışmayın. Eğer zorla yardım etmeye çalışırsanız yardım isteme becerisi gelişemeyecektir. Unutmayın hayatta insanları başarılı yapan, tek başlarına güçlü olmak değil, başkalarından yardım isteme ve kaynak kullanma becerilerdir. Kimse kendi başına başarılı olamaz.

Ona sarılın ve onu sevdiğinizi söyleyin!

Bu adım en kolayı. Her ne olursa olsun o sizin çocuğunuz, sadece karne notları çocuğunuzu tanımlamıyor ve asla da tanımlamayacak. Ona gidin, sarılın ve ne olursa olsun onu sevdiğinizi söyleyin. Sevdiğinizi biliyoruz, ancak bunu dile getirmeniz ve göstermeniz ilişkinizi geliştirecektir.

Asla karşılaştırma yapmayın!

Çocuğunuz bir yarış atı değil ve siz de üzerine binmiyorsunuz. Komşulara ya da akrabalara bakarak diğerlerinin çocuklarının daha başarılı olduğunu anlatmayın hatta bunu düşünmeyin bile. Çocuğunuza söylemeseniz bile bunu hissetmeniz durumunda çocuğunuz bunu hissedecektir.

Siz de yardım isteyin!

Çocuğunuzun sizinle kurmuş olduğu ilişki gereği bazı şeyleri size anlatmayacaktır. Gerekirse bir uzman desteği arayın ve geçiş sürecin doğal ve yumuşak bir şekilde atlatın.