Çocuğum için İZOTOMİ

Çocuğum için İZOTOMİ

544
0
PAYLAŞ

Biz ebeveynler olarak çocuğumuz anne karnına düştüğü andan itibaren hem gereksinimleri ihtiyaçları hem de hayatı için düşünür, hayal kurar ve çabalar oluyoruz. Bunu bütün iyi niyetimiz ile sadece onların iyilikleri ve mutlulukları için yapıyoruz tabi ki ama biraz dozu kaçırdığımızı düşünüyorum.

Bir bebek için tüm hayati ihtiyaçlarını düşünmek, uyku düzenini yemeğini planlamak, başlayacağı anaokuluna kadar düşünmek derken sanırım bu durum biz ebeveynlerin üzerine zamanla oturan ve hatta yapışan endişe ile karışık hafif bir panik havası yaratıyor.

Ama ben neredeyse okul öncesi yaşlarda çocuğu olan ailelerden çocukları ile ilgili beceri, zeka, yetenek, hayal dünyası ile ilgili olumsuz herhangi bir şey duymadım. Maşallah hepimizin çocukları bu dönemde birer Albert Einstein!!!

Burada bir soru oluşuyor kafamda, ” Peki bu çok zeki , becerikli, her biri birbirinden yetenekli olduğuna inandığımız çocuklarımıza olan bu güveni ve inancımızı ne zaman ve ne oluyor da kaybediyoruz?” En önemli kilit sorunun bu olduğuna inanıyorum.

Tüm ebeveynler ne oluyor da çocuklarına bu güveni kaybediyorlar, ne zaman bu güven zamanla biz büyüklerin akıllarından silinir oluyor?

Burada bizlere ,okula başladıkları ilk günden itibaren okullara, kurumlara ve değerleri öğretmenlerimize çok iş düşüyor. ” Bizim çocuklarımız okullarında bölüm seçme, kariyer seçme noktasına geldikleri zaman bakıyorum ki hayal kuramaz olmuşlar, düşünemez ve yollarında kaybolmuş gibiler.” Çünkü bu yolları onlar adına biz çizmiş olabilir miyiz? Onlara yol göstermek ve desteklemek kavramlarının yerini ise onlar adına yol çizmek ve onları çizdiğimiz bu yola iteklemek almış 🙁

Çocuklara ve gençlere hayatlarında hep mutlu ve başarılı olsunlar diye biz yetişkinler olarak bir şeyler öngörüyoruz. Birazda onlara soralım, hayalleri neler, neler yapmak istiyorlar, neler yapabiliyorlar ve belki de ”neler yapmak istemiyorlar?” Biz ebeveynlerin seçimleri onlara uygun mu? Çocuğumuzu dinliyor, gözlemliyor, güçlü yönlerini, isteklerini, hedef ve hayallerini biliyor muyuz?

Şu anda heyecanla başladığım öğrenci koçluğu yolculuğuma ICA unvanı ile izotomi analisti olarak, 13 yaş ve üzeri hayatını, geleceğini , kariyerini belirlemek isteyen tüm gençlerin İzotomi ekibi ile kendini daha iyi tanıyarak, ilgi yetenek ve isteklerinin farkına vararak parlak bir gelecek kurmalarına keyifle eşlik ediyor olacağım. Sevgili Ceren Yalın’ın da dediği gibi; başarı her zaman mutluluk getirmeyebilir ama , mutluluk her zaman başarıyı getirir.

Pınar SAYAN
Öğrenci Koçu – ICA İzotomi Analisti