ÇOBAN İSTERSE TEKEDEN SÜT SAĞARMIŞ

ÇOBAN İSTERSE TEKEDEN SÜT SAĞARMIŞ

247
0
PAYLAŞ

Hepimiz ihtiyaçlarımıza göre bir ömür yaşarız. Bu durum için birbirine paralel veya farklı cevaplar veriyor olabilirsiniz. Ancak ‘’İhtiyaçlar neye göre belirleniyor?’’ sorusuna vereceğiniz cevapları merak ediyorum.

Para kazanmak, kaliteli bir yaşam, güzel bir iş, iyi bir okul, mutlu aile, sağlam dostluklar …

İhtiyacın bu veya bunlara yakın şeyler olabilir. İstediğimiz şeyler için plan yapar, hedef koyar ve bazen zamanı belirli bazen belirsiz mücadele ederiz. Bu mücadele yolu dümdüz olmayabiliyor. Zaman zaman engeller ile karşılaşılıyor. Ve öyle zaman geliyor ki havlu atacak hale geliyoruz. Şimdi bulmamız gereken asıl cevaplar belki bize kolaylık sağlayabilir.

1 – İhtiyaçlar ve hedefler için kendine karşı ne kadar samimisin?

2 – İhtiyaçlarını belirlerken seni neler etkiliyor?

3 – İhtiyaçlarını elde etmek ve hedefine ulaşmak için kendini yeterince adıyor musun?

Aslanlar kendi tarihlerini yazmadığı sürece, avcı hikâyeleri her zaman avcıyı yüceltecektir.
Afrika Atasözü

Yaşamda, varlık olarak anlamını bulanlar akılcı ve gerçekçi hedeflere sahip olurlar. Sayıları az da olsa bazı insanlar kişisel motivasyon ve harekete geçirecek etkenler üzerine düşünüp, ihtiyacı olanı bulmuştur. Hedeflerine ulaşabilmek için mücadele onlar için büyük bir keyiftir. Sosyal ve ekonomik faktörler insanları dürten önemli faktörlerdir. Kimi zaman motivasyon, hırs gibi duygularımızı beslese de genel olarak yetersizlik, mutsuzluk ve inançsızlık üçlüsünü zihinlere yerleşebilir.

Bugün yaptığınız işlere başlarken ki ilk gününüzü düşünürseniz, heyecan ve motivasyonunuzun ne kadar yüksek olduğunu hatırlayacaksınız. O an her işi yapabileceğinizi düşünüp, kollarınızı açarak işi kucaklarken sonra ne oluyor da geriye düşüyoruz?

Sayabileceğiniz sebep-olay ilişkisi kişisel gücünüzün yerini alabilir mi? Yaşamınız üzerinde kontrolünüzü sağlayamaz ve hep başkalarının temasına maruz kalırsanız birçok engel ile karşılaşırsınız. Belki de bugüne kadar karşılaştığın tüm engellerin sebebi de buradadır.

Karınca yola çıkmak üzere hazırlık yapmaya başlamış. Bunu görenler,

‘Hayırdır nereye gidiyorsun?’ deyince,

‘Hac için yola çıkıyorum’ demiş.

Diğerleri gülerek ‘İyi ama senin ömrün yetmez’ demişler.

Karınca şöyle cevap vermiş;

‘ Olsun ulaşamasam da hiç değilse o yolda ölürüm.’

Yaşamını kontrol edecek, motivasyonunu ve seni yükseltecek olan ne olabilir?

Bu yazıdan sonra düşünürken sana yardımcı olması için görüş alanına ‘YETER Kİ İSTE’ yazabilirsin. Eğer biraz da vaktin varsa Emrah Yolaç’ın Sakın Vazgeçme kitabı fayda sağlayacaktır.

Karıncanın ruhu ile çıktığınız yolda hedeflerinize ulaşıp geçireceğiniz bir yaşam dileği ile.

Ender ERMİŞ
Yönetici KOÇU