Çiçekleri Görüyor Musunuz?

Çiçekleri Görüyor Musunuz?

310
0
PAYLAŞ

Kör, sağır ve dilsiz doğdu. Fakat insanlık tarihine çok iyi bir felsefeci olarak geçti. Başlangıçta göremiyordu, konuşamıyordu, duyamıyordu.

Ama bütün bunların üstesinden gelmeyi başardı. Ve bir gün şöyle dedi: “Bazen kendi kendime; dünyada herkes senede iki gün görme ve işitme duyularından mahrum kalsa, ne iyi olurdu diye düşünürüm. O zaman onlar karanlıkta görme kabiliyetlerine daha çok değer vermeyi, sessizlikte seslerin verdiği zevki daha iyi duyabilmeyi öğrenebilirlerdi.”

Acaba sadece bir kaç günlüğüne görebilmesi mümkün olsaydı, önce neleri görmek isterdi diye sorulduğunda Hellen Keller: “Birinci gün bana olan iyilikleri ve yardımlarıyla hayatıma değer veren insanları görmek isterdim. Bir kimseyi görebilmenin, insanlarda ne hisler uyandırdığını bilmiyorum. Ben sadece dokunarak onların yüz hatlarını, kederli mi, neşeli mi olduklarını hissedebilirim. Fakat görenler, acaba gözlerini iyi kullanabiliyorlar mı? Sevdiklerinin göz renklerini, yüz hatlarını biliyorlar mı? Evet, ilk gün sevdiğim arkadaşlarımı eve çağırıp yüzlerine uzun uzun bakardım. Sonra yeni doğmuş bir bebek görmek isterdim. Sadece onun masumluğundan bir güzellik hissi alabilmek için. Kitapları görmek isterdim ayrıca. O akşam yıldızların her zamankinden daha parlak ve muhteşem olması için dua ederdim. Gözlerimi hiç ama hiç kapamazdım. Ertesi günü, şafak vaktini seyrederdim.”

Etrafınıza üç gün sonra bir daha hiç göremeyecekmiş gibi bakın. Üç gün sonra bir daha hiç duyamayacakmış gibi dinleyin sesleri. Belki o zaman, her zaman bakıp da göremediğiniz, duyup da güzel bulmadığınız ne harikalarla karşılaşacaksınız.