Cep Telefonunuz İyi Bir Anne Olmanıza Engel Mi?

Cep Telefonunuz İyi Bir Anne Olmanıza Engel Mi?

424
0
PAYLAŞ

Restoranda, kafede, oyun bahçesinde hatta alışveriş merkezinde çocuklar oyun oynayıp eğlenirken telefonlarına göz atan anneleri görmek çok da aşina olduğumuz bir durum. Son araştırmalara göre televizyon izlemek için harcadığımız zamandan çok daha fazlasını akıllı telefonlar ve tabletlerle internette geçiriyoruz.

Akıllı telefonların popüler olma sebeplerinden biri de çocuklar oynarken annelere işlerini halledebilmek için fırsat sağlamaları. Günlük hayatımızı programlayabilir, arkadaşlarımızla iletişim halinde kalabilir ve işle ilgili e-postalarımızı takip edebiliriz. Son dakika haberlerini okurken bir anda kendimizi saçma sapan oyunlar oynarken bulabiliriz.

İyi güzel de avucumuzun içindeki bu dünyaya dalıp gittiğimiz sırada önemli anları kaçırmıyor muyuz? Hatta çocuklarımızın önemli anlarını? İlk adımları, ilk bisiklet sürüşleri ya da arkadaş edinmeleri? O anlarda tam olarak orada mıyız yoksa bir gözümüz cep telefonunda mı?

“Pasif ya da dikkati dağınık ebeveynlik” terimi çocuklarımız başka bir aktivite ile meşgulken cep telefonuna sarılmamızı ifade ediyor. Çocuğumuzla aynı ortamda olmamıza rağmen odak noktamızın o değil cep telefonu ya da tabletimiz olduğu anlamına geliyor bu terim. Tabi maalesef eğer ekranın ardındaki dünyaya kendimizi çok kaptırdıysak çocuklarımızın oyun alanında kazalara daha çok meyilli oldukları anlamına da gelebilir.

Evet kabul, bugünün yaşam tarzı dış dünya ile sürekli bağlantıda olmayı gerektiriyor. Güncel olayları takip etmek ya da işimizin gereklerini yerine getirmek için bu bağlantılara ihtiyacımız var.Ancak dengede kalmak şart.

Oldukça yaygın olan bir başka davranış da cep telefonu ve tabletleri çocuklarımıza onları oyalamak ve eğlendirmek için vermek. Onlar için endişe duymadan işimizi gücümüzü bitirene kadar tutuşturuveriyoruz ellerine.

İngiltere’de haberleşme ağını düzenleyen Ofcom’un yaptığı bir araştırmaya göre gittikçe daha çok sayıda anne tabletleri çocuklarını oyalamak için satın alıyor. Eğitim açısından yararları tartışılmaz olsa da çocukların tabletlerle geçirdiği zaman dikkatlice organize edilmezse yeterince fiziksel aktivitede bulunamıyorlar ve bu da genel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü 5 yaşından itibaren bir çocuğun günde en az bir saat fiziksel egzersiz ya da aktivite ile zaman geçirmesi gerektiğinin altını çiziyor. Amerikan Pediatri Akademisi ise çocukların günlük televizyon ya da mobil cihaz ve bilgisayar oyunları ile geçirdikleri sürenin maksimum 2 saat olması gerektiğini belirtiyor.

Sonuç olarak, günlük hayatımızı kolaylaştırdığı yadsınamaz olan bu teknolojik aletler ile gerçek hayat arasında bir denge kurmak gerekiyor. Hayat tarzımızı destekliyor olmaları bu cihazların tüm hayatımız haline gelmesine sebep olmamalı.

Gözümüzün önündeki ekran ve salıncaktaki çocuğumuz arasında gerçek bir denge en güzeli.

Çeviren: Yeşim Erberksoy

Kaynak: http://www.parent24.com