Cep telefonu iyi anne olmanıza engel mi?

Cep telefonu iyi anne olmanıza engel mi?

142
0
PAYLAŞ

Oyun sahalarının kenarında, restoranlarda hatta alışveriş merkezlerinde çocuklar oyun oynarken cep telefonlarımıza bakmak oldukça yaygın. Son araştırmalar gösteriyor ki, televizyon karşısında geçirdiğimiz vakitten daha fazlasını tabletler ve akıllı telefonlar sayesinde internette geçiriyoruz. Cep telefonlarının bir faydası çocuklar oyun oynarken yapmamız gereken işleri yapıp, bir çok şeyi halledebiliyor olmamız.

Avucumuzdaki telefonla randevularımızı ayarlıyor, arkadaşlarımızla iletişim halinde kalıyor, mesaj ve maillerimizi kontrol ediyoruz. Buna bir de oyunları, sosyal ağları eklerseniz aslında hayatımızda bazı önemli anları kaçırabiliyoruz. Örneğin çocuğumuzun ilk adımları, ilk bisiklete binişleri hatta ilk arkadaş edinmeleri. Ekrana çok fazla odaklandığımızda onların hayatlarındaki önemli pek çok anı kaçırmamız mümkün. Onlarla aynı odada ya da ortamda bile olsak bazen ne ile uğraştıklarının çok farkında olmayabiliyoruz.

Bu demek oluyor ki oyun alanında çocuklarımızın bir kaza geçirme ihtimali hatta gözden kaybolmaları olası ihtimaller içinde.

Günümüz yaşam şartları sürekli dış dünya ile iletişim halinde olmayı gerektiriyor. Kimimiz bunu iş hayatındaki yerimizi korumak, hatta zirveye ulaşmak ya da gündemi takip edebilmek için yapıyoruz.

Elimizdeki iş ile uğraşırken, elimizdeki telefon ya da tableti çocuklarımıza verip, güvende ve yanı başımızdalar nasılsa diye düşünüp o sırada önemli işlerimizi halletmeyi tercih ediyoruz çoğunlukla.

Aslına bakarsanız İngiltere telekomünikasyon düzenleyicisi Ofcom’un öne sürdüğüne göre gün geçtikçe daha çok ebeveyn özellikle çocukları için tablet satın alıyor. Tabi ki tabletlerin eğitim açısından sayısız yararı var ancak bu araçları kullanırken geçirdikleri süre önemli. Bunun bir dengeye oturması gerekiyor ki gelişimleri için çok daha önemli fiziksel aktivitelerden yoksun kalmasınlar.

Dünya Sağlık Örgütü çocukların beş yaşından itibaren her gün en az 60 dakika fiziksel aktivitede bulunmalarını öneriyor. Amerikan Pediatri Akademisi de çocukların bilgisayar oyunları, televizyon ya da diğer mobil araçları kullanmalarının maksimum iki saat ile sınırlandırılmasını tavsiye ediyor.

“Ama bazen çaresiz kalıyoruz, mümkün değil ellerinden almak, tutturuyorlar” dediğinizi duyar gibiyim. Doğru; teknoloji çağında çocukların ellerinden bu teknoloji harikalarını almak kolay değil . Ancak bugün bir restorana gittiğinizde göreceğiniz manzara şu: Telefonlarına gömülmüş anne babalar ve onları çekiştirip duran bir şeyler anlatmaya çalışan çocuklar. Birlikte olmak için gelinen bir ortamda herkes telefonuna dalmış. Ergenliğe doğru çocuklar cep telefonu ve diğer araçları kullanmada çok daha usta hale geliyorlar ve gittikçe aile sohbetlerinden uzaklaşıyorlar. İşte bu yüzden akşam yemeği saatleri gibi belli zamanlarda telefonun hiç kullanılmadığı zamanlar belirleme aile içi iletişim için olumlu bir adım olabilir.

Sonuç olarak hayatın birçok alanında olduğu gibi bu konuda da dengeyi sağlamak önemli. Salıncakta sallanan çocuğumuz ve elimizdeki telefon arasında bir denge oluşturmak, en güzel hatıraları onun oyun bahçesindeki fotoğraflarını çekerek saklamak paha biçilmez olsa gerek.

Kaynak:parent24.com

Çeviri: Yeşim Erberksoy