Çekici İnsanları Kusursuz Kılan Şeyler

Çekici İnsanları Kusursuz Kılan Şeyler

57418
5
PAYLAŞ

Çoğu insan çekici olmanın iyi görünümlü, son derece sosyal ve inanılmaz derecede yetenekli birkaç insana doğuştan verilen bir özellik olduğu inancına kapılıyor. Kolaylıkla bu yanlış kanıya varabilirsiniz.

Bazı insanlar—para, dış görünüm ve sosyal bağlantılar gibi—yoksun oldukları şeylerden bağımsız olarak her zaman çevrelerine enerji ve güven yayarlar. En şüpheci olanlar bile bu büyüleyici kişilere tutku ile bağlanır.

Bu insanlar her partinin yaşam kaynağıdır. Yardıma, tavsiyeye ve arkadaşlığa ihtiyacınız olduğunda ilk olarak bu insanlara başvurursunuz.

Onlara bir kerede doyamazsınız ve onlardan ayrıldığınıza kendi kendinize, “Onda olup bende olmayan nedir, onu bu kadar çekici kılan ne?” diye sorarsınız.

Fark ne biliyor musunuz? Onlar içlerinden geldiği gibi davranıyor. Çekici insanların onaylanma gibi bir dertleri yoktur çünkü onlar değerlerinin içlerinden geldiğini bilecek kadar kendilerine güvenirler. Bu sağlıklı bakış açısını korumak için onların her gün izledikleri bazı alışkanlıkları var.

Sonuç olarak çekici olmak için öyle çok fazla şanslı olmak gerekmiyor bu yüzden çekici insanların nasıl alışkanlıklara sahip olduğuna bir göz atma ve bunu kendimize nasıl uygulayacağımıza karar verme zamanı geldi.

Karşı konulmayan yeni biri olarak kendinize “merhaba” demek için hazır mısınız? O zaman başlayalım.

Onlar her şeyden çok insanlara odaklanırlar. Karşı konulmaz insanlar çevrelerindeki insanlara samimi bir ilgi ile yaklaşırlar. Bunun bir sonucu olarak da, kendileri hakkında düşünmek için çok fazla zaman harcamazlar. Ne kadar sevildikleri konusuna takılıp kalmazlar çünkü fazlasıyla birlikte oldukları insanlara odaklanmışlardır. Onların karşı konulmazlığını bu kadar zahmetsiz kılan şey de budur.

Bu alışkanlığın sizde de etkili olmasını istiyorsanız, akıllı telefonlarınızı bir kenara bırakıp biraz birlikte olduğunuz insanlara odaklanmayı deneyin. Konuşurken onlara vereceğiniz cevaba veya sözlerinin sizi nasıl etkilediğine takılmayın sadece ne söylediklerine odaklanmaya çalışın. İnsanlar sizlere kendilerinden bahsettiklerinde onları biraz daha konuşturmak için açık uçlu sorular sorun.

Onlar Otantiktir. Çekici insanlar oldukları gibidirler. Onların gündemindeki şeyleri tahmin etmek veya sonra ne yapacaklarını ön görmek için kimsenin kendini fazla yormasına gerek yoktur. Oldukları gibi davranırlar çünkü kimsenin sahte kişilerden haz almadığını bilirler.

İnsanlar kendilerini otantik kişilere yakın hissederler çünkü onlara güvenebileceklerini bilirler. Gerçekte kim olduğunu ve ne hissettiğini bilmediğiniz birine karşı koymak kolaydır.

Onların hayatı sevmek için her zaman bir nedenleri vardır. Çekici insanlara pozitif ve tutukludurlar. Onlar sıkılmazlar, çünkü hayatı ilginç bir macera olarak görürler ve onlar hayattan keyif aldıkları için diğer insanlar da bunun bir parası olmak ister.

Bu çekici insanların sorunları olmadığı anlamına gelmez—büyük sorunları olsa bile—onlar bunu kaçınılmaz kader olarak değil geçici engeller olarak görürler. Bir şeyler ters gittiğinde onlar kötü günün sadece bir gün olduğunu kendilerine hatırlatırlar ve yarının, sonraki günün, sonraki haftanın ya da sonraki ayın iyi olacağını umarlar.

Onlar boş konuşmalardan kaçınırlar. Konuşma esnasında duygusal bağlantıdan kaçınmak için havadan sudan konuşmaktan daha iyi bir yol yoktur. İnsanlara yaklaşımınız sürekli olarak boş konuşma şeklinde olduğunda bu durum insanların beynini otomatik pilota bağlayarak sizin onlarla gerçek bir bağlantı kurmanızı engeller. Çekici insanlar günlük kısa konuşmalarda bile bir derinlik yakalayıp insanlar ile sağlam bir bağlantı kurarlar. Onların diğer insanlara olan samimi ilgileri iyi sorular sormalarını kolaylaştırır ve aldıkları cevaplar sayesinde de insanların hayatlarındaki diğer önemli gelişmeler ile ilişki kurmalarını sağlar.

Onlar herkese saygılı davranırlar. Karşılarındaki kişi ister en büyük müşterileri olsun ister siparişlerini alan bir garson çekici insanlar hiç kimseye karşı saygılarını eksik etmezler. Onlar şunun çok iyi bir şekilde farkındadırlar—birlikte akşam yemeği yedikleri insanlara karşı nasıl davrandıklarının hiç bir önemi yok— onlardan başkasına kötü davranmaları bütün bunları boşa çıkarır. Çekici insanlar, herkese saygılı davranırlar çünkü herhangi birinden üstün olmadıklarına inanırlar.

Onlar dürüsttürler. Dürüst insanlar çekicidir çünkü onların özü sözü birdir. Dürüstlük kavram olarak basit fakat uygulamada zor olan bir şeydir. Dürüstlüklerini her gün göstermek için çekici insanlar, diğer insanlar hakkında kötü konuşmaktan kaçınır ve acı çekse bile doğru olanı yaparlar.

Onlar çok fazla zorlamazlar. Çekici insanlar ne kadar zeki ve başarılı olduklarını anlatan hikayeler ile konuşmaları boğmaz. Bu övünme dürtüsüne direndikleri anlamına gelmez. Böyle bir düşünceye bile kapılmazlar çünkü onlar sevimsiz insanların başkalarına yaranmak uğruna ne kadar çaba gösterdiklerini bilirler.

Onlar gülümserler. Onlar doğal olarak (ve bilinçsizce) konuştukları kişinin beden dilini yansıtırlar. İnsanların sizi çekici bulmalarını umuyorsanız konuşurken onlara gülümsemelisiniz bu şekilde onlar da bilinçsizce size karşılık verecek ve kendilerini iyi hissedeceklerdir.

İyi görünmeye özen gösterirler(sadece çok fazla abartmazlar). Şık olmakla kendini beğenmiş olmak arasında büyük bir fark vardır. Çekici insanlar şık görünmenin misafir gelmeden evlerini temizlemek gibi bir şey olduğunu—bu başkalarına olan saygınızı gösterir. Ancak onlar bir kez üst başlarına çeki düzen verdikten sonra artık buna daha fazla takılmazlar.

Onlar hakikat ile sübjektif görüşleri ayırt edebilirler. Çekici insanlar tartışmalı ve hassas konuları zarafetle ve zekice ele alırlar. Görüşlerini paylaşmaktan çekinmezler, yine de bunların birer fikir olduklarını, gerçeklerin farklı olabileceğini belirtirler. Konu küresel ısınma, siyaset, genel sağlık politikaları, GDO’lu yiyecekler olduğunda çekici insanlar herkesin farklı bir fikri olabileceğini bilirler.

Hepsi Bir Araya Getirildiğinde

Çekici insanların beşiklerini sallamak için etraflarında dolanan peri prensesleri yoktur. Onlar basitçe herkesin kendine katabileceği çekici nitelik ve alışkanlıkları tamamlamışlardır.

Onlar kendilerinden çok başka insanları düşünürler ve diğer insanlara sevildiklerini, saygı duyulduklarını, anlaşıldıklarını ve fark edildiklerini hissettirirler. Şunu unutmayın: diğer insanlara ne kadar odaklanırsanız o kadar vazgeçilmez olursunuz.

İnsanları çekici ve karşı konulamaz kılan başka hangi nitelikler vardır? Lütfen aşağıdaki yorum bölümünde fikirlerinizi benimle paylaşın ki benim size verdiklerim kadar ben de sizlerden bir şeyler alabileyim.

Hadi eğer sizin de böyle çekici arkadaşlarınız varsa onları sevindirmek için ismini etiketleyerek bu makaleyi paylaşabilirsiniz.

İsterseniz Duygusal Zeka 2.0 kitabını alarak arkasında bulunan kartı kazıyarak online şifrenizi alabilir ve Duygusal Zeka Testi ve Online Eğitimi‘ne katılabilirsiniz. Kitap duygusal zeka konusunda en fazla dönüştüren kitap olarak bilinmektedir. Kitapyurdu’ndan almak için bu linki kullanabilirsiniz: Duygusal Zeka 2.0 

Travis Bradberry, Duygusal Zeka 2.0 Kitabının Yazarı

Çeviri: Azmi Ulaş

YAZAR HAKKINDA:

Dr. Travis Bradberry ödül kazanmış ve duygusal zeka alanında devrim yaratan kitap olan Duygusal Zeka 2.0,nin ortak yazarı ve dünya çapında duygusal zeka testleri ve bu testlerin eğitimi konusunda lider olan ve Fortune 500 şirketlerinin %75’ine hizmet eden kuruluş TalentSmart’ ın ortak kurucusudur. Onun en çok satan kitapları 25 dile çevrilmiş ve 150 ülkede bulunmaktadır. Dr Travis Bradberry Newsweek, TIME, BusinessWeek, Fortune, Forbes, Fast Company, Inc., USA Today, The Wall Street Journal, The Washington Post, and The Harvard Business Review’da yazılar yazmış ve kapak sayfalarında yer almıştır.

5 YORUMLAR

  1. Paylaşımınızı zevkle okudum.
    Ben de kendimi daha fazla tanıyarak daha mutlu yaşamanin yollarını bulmaya çalışıyorum .
    Çekici insanları sınırsız öğrenme isteği olan,kendini sürekli yenileyen,etrafına pozitif enerji yayan(sızlanmayan),duygularını, isteklerini, en sade sözlerle ifade eden,rahatça isteyebilen, kendinden emin bir şekilde hayır diyebilen insanlar olarak tanımlıyorum.
    Bu kanıya biri 5 diğeri 2.5 yaşındaki torunlarımı izleyerek, onlardan öğrendiklerimle vardım.

  2. Mesela çekici bir insan bu yazıyı okumayacaktir. İlgisini çekmez çünkü çekici miyim değil miyim diye merak etmez büyük ihtimal çekici olduğunun bile farkında değildir.

  3. Ben çok çekici bir insanım ve bunun farkındayım her ortama her topluma girebilirim özgüvenim oldukça fazladır her seviyede insanla konuşup muhabbet edebilirim neredeyse yarı yaşımdaki erkekleri bile konuşmamla ses tonumla etkiliyebiliyorum oldukça bakımlı ve seksiyim bunun için özel bir çaba sarf etmiyorum bakmasını ve gülmesini bileceksin gözlerim ışıl ışıldır bu ışıltı çoğu erkeği zaten etkiliyor hep pozitifimdir duygularıma ve sezgilerime çok güvenirim

  4. Çekici insanlar karakter, davranış, bakış açısı ikili ilişkiler de veyahut toplum içinde vücut hareketinden tutun konuşma tonuna kadar kendine özgün has tavırlar sergileyen insanı insan olduğu için karsisindaki insanın hiçbir ideolojisine bakmadan saygısı kazanan her birey çekicidir dünyevi sorunlar dan ötürü insanlık değerlerini ele alan hep iyiliği güzelliği konuşan dir

Comments are closed.