Cehaleti Anlamak İster miydiniz?

Cehaleti Anlamak İster miydiniz?

491
0
PAYLAŞ

Günümüzde cehalet oldukça revaçta. Politikacılar, Sonuçta ben bir bilim adamı değilim ya, diyerek argüman sunuyor. Komplo teorileri ve yanlış bilgi serpilip budaklanıyor. Yaşadığımız çağın ismi Bilgi Çağı olabilir ancak hiç de öyle yeterli bilgilendiriliyor gibi görünmüyoruz.
Sola Unitas Academy tarafından Türkçe’ye kazandırılan “Cehaleti Anlamak” kitabının yazarı Filozof Daniel DeNicola, okuyucuyu cehaletin keşfine çıkarıyor. Cehaletin bolluğu, dirayeti ve neden olduğu sonuçlar üzerine derin bir gözlem sunuyor. Cehaleti anlamayı hedefliyor ki bu hedef en başta paradoksal görünüyor.

Bilinmeyen nasıl olup da bilinir kılınır ve hâlâ bilinmeyen olma özelliğini sürdürür?
DeNicola cehaletin bir eksiklik ve boşluktan fazlası olduğunu, bilgi ile dinamik ve karmaşık etkileşimlerde bulunduğunu öne sürüyor.

Ve kitaptan alıntılar:

  • Bilginin ne olduğunu bile bilmiyorken bilginin eksikliğini bilmeye nasıl cüret edeceğiz?
  • Cehalet yetersizliği gösterir ama bu yetersizliğin kötü bir şey olduğunu varsaymaz. Cehalet ‘negatif bir kavram’sa mantıken böyledir; normatif olarak değil. Sorumsuzca dillendirilen “Cehalet mutluluktur” klişesi ancak bazı durumlarda, bazı zamanlarda geçerlidir.
  • ‘Epistemik önyargılarımız’ şunlardır: Bilgi edinmek cehaleti ortadan kaldırmakla ulaşılan saygın bir başarıdır; bilgi gerçekten değerlidir, cehalet bir hastalıktır.
  • X’in cahiliysem, X’i anlamıyorumdur; X’i anlarsam, onun cahili değilimdir. Buna rağmen anlamamak da bir cehalet konusu olabilir. Hayal gücü veya empati yoksunluğunun, deneyim eksikliğinin sonucu da olabilir.
  • Bilginin bedelleri vardır ve bildikçe daima değişiriz.

*Daniel R. DeNicola, felsefe profesörüdür. Gettysburg Koleji’nde Renklerin Felsefesi, Yerlerin Felsefesi gibi üst düzey felsefe dersleri vermiştir. DeNicola, Cehaleti Anlamak adlı kitabıyla 2018 yılında Amerikan Yayıncılar Birliği’nden PROSE ödülünü almıştır.