Çayda inanılmaz İnovasyon

Çayda inanılmaz İnovasyon

194
0
PAYLAŞ

İş görüşmesine, kliniğe, kuaföre, müşteri ziyaretine, berbere yada herhangi bir yere gittiğimde beklemem gerekiyorsa, beklerken bir şey içer misiniz diye genelde sorarlar ben de nedendir bilmem ama genelde teşekkür ederek geri çeviririm.

Geçtiğimiz günlerde bir kliniğe gittim, randevu saatinde gitmiş olmama rağmen bir önceki hastanın işi uzun sürmüştü,

“Sizi biraz bekleteceğiz, bir şey alır mısınız” diye kibarca sordu beni karşılayan kadın.
“Teşekkür ederim almayayım” dedim.
“Çayı yeni demledim çok taze isterseniz” diye yineledi.

Çok sıcak ve kibar davetini geri çevirmek istemedim bu defa. Peki o zaman açık bir çay rica edeyim dedim.

Sevimli küçük bir tepside, tertemiz bir bardakta çay ve yanında minik bir kurabiye ile servis etti kadın. Kadının ve servisin sevimliliği beni oldukça memnun etmişti bile. Çayımdan bir yudum aldığımda daha çok şaşırmıştım, çünkü çayın tadı gerçekten çok güzeldi ve ne olduğunu anlayamadığım bir aroması vardı.

Gözlerimi kadına çevirdiğimde zaten beni izleyen ve reaksiyonumu merak eden gözlerle bana baktığını gördüm. Gülümseyerek, “ne kadar güzel bir çay ellerinize sağlık” dedim. Kadın güldü, memnun olmuştu, yine başardım duygusunu yaşıyordu sanki, “afiyet olsun” dedi.

Merak ettim, bu aromayı tanıyorum ama çıkaramadım, ne koydunuz içine diye sordum. Kadın hevesle anlattı, bir demlik çaya 1 adet defne yaprağı ve 1 adet karanfil attım, ben böyle çok seviyorum ve misafirlere de böyle ikram ediyorum, genelde çok beğeniyorlar dedi. Kadın çok mutluydu ve ben de çok mutluydum. Bir yudum daha aldım çaydan. Beklemek hiç bu kadar keyifli olmamıştı diye düşündüm.

Aslına bakarsanız kadın klinikte misafirleri karşılıyor, kliniğin temizliğini yapıyor ve çay yapıyordu, görevi buydu ve kadın çok mutluydu. Muhtemelen yaptığı işi çok seviyordu. Bana sorarsanız kesinlikle yaptığı işi çok seviyordu çünkü işinde fark yaratmıştı, resmen inovasyondu bu yaptığı. İşinde yenilikler yapan ve geri bildirimleri heyecanla bekleyip değerlendiren kaç tane çaycı tanıyorsunuz?

Meslek seçimlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyorum. Dönemin Y kuşağına bakalım, tanıdığım, gördüğüm ve okuduğum bir çok kişi  buna ben de dahil olmak üzere lisans mezuniyetinden çok farklı işler yapıyorlar. Mutlu olduğu mesleği bulanlar çok şanslı ve başarılar, peki ya bulamayanlar?

Kendi adıma şanslı olduğumu düşünüyorum  ama  meslek seçimi yapacağım zamanlarda mutlu meslek seçimi için bir yol gösterici olsaydı kesinlikle başvururdum.

Meslek seçimlerinde de önemli olan değerlerimiz, mizacımız ve potansiyelimizle hayallerimizi bağdaştırmak değil mi? Ben kimim, güçlü ve zayıf yönlerim neler, elimdekilerle en iyi hangisini yapabilirim, hayalimdeki meslek hangisi, bütün bunları ortaya koyarak bir hedef belirlersek, hedefe ulaştığımızda büyük ihtimalle mutlu olacağımız işi yapıyoruzdur ve mutlu meslekler her zaman peşinden başarıyı getirir.

Kadının bütün bunları değerlendirerek meslek seçtiğini elbette ki düşünmüyorum ama dolaylı olarak bu şekilde olduğuna eminim.

NOT: Çayın reçetesini hiç tereddütsüz soranlara anlattığı için ben de gönül rahatlığı ile yazdım. Denerseniz afiyet olsun şimdiden J

Fatma Aladağ
Eğitmen & Koç