Çaresizliği Yenmek

Çaresizliği Yenmek

467
0
PAYLAŞ

Yale Üniversitesi araştırmacıları Ellen Langer ile Judy Rodin’in yaptıkları bir araştırma çaresizlik duygusunun nelere yol açabileceğini çok açık bir biçimde göstermiştir.

Langer ile Rodin, bir huzurevindeki yaşlılarla çalışmış, yaşlı insanların yaşamlarındaki günlük olaylar üzerindeki denetimleriyle oynamışlar.

Huzurevini katlara bölmüşlerdi. Birinci katta kalanlara yaşamlarında fazla denetim ve fazladan seçenekler verildi. Huzurevinin müdürü buranın sakinlerine bir konuşma yaptı:

“Burada, Shady Grove’da, kendiniz için yapabileceğiniz her şey konusunda bilgi sahibi olmanızı istiyorum. Sabah kahvaltısında omlet ve yağda yumurta var, ama hangisini yiyeceğinizi bir gece öncesinden seçmelisiniz. Çarşamba ya da Perşembe geceleri film izleyebilirsiniz. Ancak önce imza atmanız gerekiyor. Burada bitkiler var. Birini alıp odanıza götürün, ancak bitkinizi kendiniz sulamalısınız.”

Müdür ikinci kattakilere ise şunları söyledi:

“Burada, Shady Grove’da, sizin için yaptığımız iyi şeylerin hepsi hakkında bilgi vermek istiyorum. Sabah kahvaltısında omlet ve yağda yumurta var. Pazartesi, Çarşamba ve Cumaları omlet diğer günler yağda yumurta yapıyoruz. Çarşamba ve Perşembe geceleri film izlettiriyoruz. Sol koridordakilerin film günü Çarşamba, sağ koridordakilerin film günü ise Perşembe. Burada sizin için birtakım bitkilerimiz var. Hemşire sizin için bir tane seçecek ve onunla ilgilenecek.”

Dolayısıyla birinci kattakilere sunulan ekstra iyi şeyler kendi deneyimleri altındaydı. İkinci kattakilere de aynı hoşluklar sunulmuş, anacak yaptıkları hiçbir şey bu hoşlukları etkilemiyordu.

Lager ile Rodin on sekiz ay sonra huzurevine geri döndüler. Seçenek ve denetim sahibi grubun, çeşitli ölçülere göre daha etkin ve mutlu olduğunu buldular. Ayrıca bu grupta ölenlerin sayısı diğer gruptakinden azdı.

Bu şaşırtıcı gerçek, seçeneklerden ve denetimin yaşam kurtarabileceğini ve belki de çaresizliğin insanı öldürebileceğini güçlü bir şekilde gösterdi.

Dr. Martin E.P. Seligman