Canlı Bomba Eylemcisi, Kalabalık içerisinde Teşhis Edilebilir mi?

Canlı Bomba Eylemcisi, Kalabalık içerisinde Teşhis Edilebilir mi?

129
0
PAYLAŞ

10.10.2015 tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin en acı ve ürktücü eylemi olarak tarihimize kazınmış durumda. Ancak yas’ın ardından ders çıkartma vakti geldi. Bu eylem doğru gözlemler ile önlenebilinir miydi? Kayıp sayısı daha aza indirebilinir miydi? Alanda görev yapan gözlemci sayısı yeterli sayıda olsaydı ve görevliler canlı bomba eylemcilerine yönelik daha eğitimli olsaydı, elbette mümkündü. Ancak özellikle kamu otoritelerinden başlayarak özellikle önleme yönünde önemli farkındalıklara ihtiyaç var. Umarız bu konuda yöneticiler ve istihbarat örgütleri bu konularda daha iyi bir hale gelebilirler.

 • Genç bir erkek/kadın, yoğun şekilde terlemekte, tedirgin bir şekilde etrafını gözlemliyor, sırt çantası taşıyor yada bol kıyafetler giyiyor. Görüntüsü itibariyle, belli bir etnik grubu temsil ediyor olabilir – ancak bu olasılık nadir görülür. Bu tarif, genel olarak, profilleme uzmanları tarafından belirlenmiş klasik bir canlı bomba eylemcisine ait.
 • Canlı bomba eylemcisi, büyük olasılıkla sıklıkla dudaklarını yalamakta, gergin ve tedirgin tavırlar sergilemekte, bir noktada sabit kalmamakta ve büyük ihtimalle vücut kıllarının tamamını traşlamış durumda. Kıyafeti genelde mevsime uygun olmamakta ve bekleme esnasında ellerini cebine sokmakta. Şayet bombanın bulunduğu çantayı elinde tutuyorsa, çantasını sıkça kontrol etmekte. Çevrede bulunan Mobese ve güvenlik kameralarında net bir şekilde görülmemek için, şapka veya benzeri aksesuarlar kullanmakta.
 • Toplu taşıma araçları içerisinde seyahat halindeyken veya kamuya açık alanlarda şüphelendiğiniz bir kişi varsa, kesinlikle bu durumu sesli bir şekilde dillendirmeyin. Eğer “Bomba var” diye bağırırsanız, büyük bir paniğe yol açmış olursunuz veya eylemciyi tetiklemiş olursunuz.
 • Böyle bir durumda, varsa imkanınız kişinin görüntüsünü almaya çalışın. Ancak bunu yaparken dahi çok dikkatli olun. En yakınınızdaki görevliye bilgi verin yada 155’i arayarak ihbarda bulunun. Toplu taşıma aracı içerisindeyseniz, araç sürücüsüne bilgi verin.
 • Canlı bomba eylemcileri, mensup oldukları etnik grupları yada örgütleri görsel olarak temsil etmezler. Yani İŞİD’e bağlı bir eylemciyi, alışık olduğumuz siyah kıyafet ve sakallı olarak görmezsiniz.
 • Toplu taşıma araçlarındayken, şüphelendiğiniz kişi hakkında ihbarda bulunacaksanız, varış durağına yakın bir zamanda bilgi verin. Olası bir panik anında, araç seyir halindeyse, yaşanacakların boyutu çok daha kötü olabilir. Daha dramatik bir durum sözkonusuysa, acil durum butonunu kullanın. Olabildiğince fazla detayı not edin veya aklınızda tutmaya çalışın.
 • Kadın eylemci ile erkek eylemci arasında farklılıklar yok. İstatistiklere bakılacak olursa, son 10 yılda kadın canlı bomba eylemci oranında ciddi bir artış var. Canlı bomba eylemcileri genelde 20 ile 35 yaş aralığındadır.
 • Bazı durumlarda, eylemci, bombayı üzerinde taşımaz ve yanında getirdiği çantayı bir noktaya bırakmakla görevlidir. Çantayı gözetimsiz bırakan birisini mi gözlemlediniz? Derhal bölgeden uzaklaşın ve en yakındaki görevliye bilgi verin. Panik oluşturabilecek eylemelerde bulunmayın. Toplu taşıma aracı içersinde şüpheli bir çanta veya paket görürseniz, bir sonraki durağa kadar bekleyin, panik butonuna basın ve çevrenizdekilere ‘Bu paket/çanta kime ait?’ diye sormaktan çekinmeyin. Panik yaratmamak için ‘bu paket/çanta kime ait olduğunu bilmiyorum, bu vagonu/otobüsü terkedelim ve görevliye haber verelim’ gibi panik yaratmayacak ifadeler kullanabilirsiniz. Mutlaka bir sonraki durağı bekleyin.
 • Metro içerisinde seyir halindeyken, duraklar arasında treni durdurursanız, tünelin içerisinde olacaksınız ve daha büyük bir paniğe yol açabilirsiniz.
 • Canlı bomba eylemcisi, patlayıcıyı üzerinde taşıyorsa, bir takım gözlemler yapmak yine mümkün. Şüphelinin kıyafeti, hava koşulları ile uyumsuz mu? ( örn. sıcak havada bol bir mont vs.)  Şüphelinin bacaklarının kalınlığına bakın. Genelde bacak yapısı ile vücudun üst bölgesi orantılıdır. Bacak yapısına göre, üzerindeki kıyafet çok büyükse, kişinin şüpheli olasılığı artmakta.

 • Yüksek risk taşıyan bir eylemde bulunacak kişiler, genelde normalden daha fazla terlemekteler. Ellere dikkat edin – neredeler? Sürekli ellerini cebinde tutuyorsa, muhtemelen patlayıcıyı tetikleme mekanizmasını kavradığı içindir. Gözler: Göz temasından kaçınıyor mu? Çevresine kaçamak bakışlar atıyor mu? Bölgenin kaçış/çıkış noktalarına bakıyor mu? Yanındaki çantayı sıkça kontrol ediyor mu? Resmin bütününü gözlemleyin.