Büyüyünce Ne Olmak İstediğini Unutanlar

Büyüyünce Ne Olmak İstediğini Unutanlar

391
0
PAYLAŞ

Çocukluğunda “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusunu duymayan yoktur. Bu soruya “Ben sürekli analitik gözlem yaparak her şeyin içerik ve işleyişini bilme tutkusuyla yanıp tutuşuyorum, kendi kendime kalıp araştırma yapmayı da seviyorum o halde bilim insanı olayım.” diye cevap veren ve şu anda da bu hayalini gerçekleştirmiş şanslı azınlığı bir kenara bırakırsak kalan büyük çoğunluk şu anda ne soruyu hatırlıyor ne de cevabı. Bir tanesi babası doktor olduğu için doktor oldu, diğeri puanı boşa gitmesin diye mühendis, bir başkası da ressamlıktan para kazanılmaz diye şehir bölge planlamacısı.

Peki ne oluyor da çocuklara iyi niyetle sorulan bir soru yıllar geçtikçe unutuluyor hatta belki en çok sorulması gereken anda es geçiliyor? Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenciye yönlendirmeden, yargılamadan sorulacak “Hangi mesleği yapmak istiyorsun?” sorusundan daha anlamlı bir soru olabilir mi? Hatta bu soruya biraz koçluk serpiştirirsek “Sen kim olmak istiyorsun?” gibi çok güçlü bir soruya dönüşür.

Bireyin kim olmak istediğini anlamasının ilk adımı kendisini tanımasından geçiyor. Beni neler heyecanlandırıyor, ne ile uğraşırken saatler su gibi akıp geçiyor, hayatıma yön veren temel değerlerim neler? Meslek seçimi söz konusu olduğunda benim bir koç olarak en sevdiğim sorulardan biri de “Para senin için bir ihtiyaç olmasaydı hangi mesleği seçerdin?” Bu sorulara verilen cevaplar uzun yıllar zevkle yapılacak mesleği bulmada ana ipuçları olacaktır. Konfüçyus’un da dediği gibi “Sevdiğin işi meslek edinirsen, hayatında bir gün bile çalışmış olmazsın”.

Olma isteğinin gerçekleşebilmesi için şüphesiz bu isteğe uygun yeteneklere veya bu yeteneği geliştirebilecek potansiyele de sahip olunması gerekir. Burada da devreye güçlü yönler giriyor. Güçlü yönlerim neler, güçlü yönlerimden tam anlamıyla faydalanabiliyor muyum? soruları kişinin farkındalık oluşturmasını sağlayacak ve seçimi ile ilgili onu motive edecektir. İlk adım atlanarak sadece güçlü yönler ve yeteneklere dayalı bir seçim kişinin yapabileceği mesleği bulmasını sağlayabilir fakat yapabilmek ile yapmayı istemek arasında fark vardır. Yetenekler ve güçlü yönler ile desteklenmiş tutku yapılan meslekte tatmin ve başarıyı getirecektir.

Üçüncü ve belki de en çok göz ardı edilen adımlardan birisi de bireyin yapmak istediği mesleği tanıması. Örneğin yemek yapmayı seven ve analitik zekası yüksek öğrencimiz Gıda Mühendisliği’ni kendisine uygun bir meslek olarak seçebilir. Fakat yeterince bilgi sahibi olmadan bu seçimi yaptığında içinde kaybolacağı kimya denklemlerinin ona hayal kırıklığı yaşatma ihtimali yüksek olacaktır. Mesleği yeterince tanıması, kişinin güçlü yönlerinin yapmak istediği meslek ile uyumlu olup olmadığını ve bu meslek için hangi yönlerini güçlendirmesi gerektiğini fark etmesini de kolaylaştıracaktır.

9 yaşındayken Çocuk Psikoloğu olan halasının muayenehanesini görüp bu mesleği yapmaya karar veren bir mühendis olarak şu anda seçimimde hangi adımların eksik olduğunu çok net görebiliyorum. Sadece akademik başarının yönlendirdiği bir seçim ile değerlerime ve isteklerime uygun bir karar verebilmek benim için mümkün olmamıştı. Kişisel olarak bu eksikliğin etkilerini yaşayan bir kişi olarak benim de içinde bulunduğum İzotomi Öğrenci çalışması meslek seçimi aşamasında öğrencinin kendisini mutlu edecek kararı verebilmesi için bütünsel değerlendirmeyi ailesi ile birlikte yapmasını sağlıyor. Günümüz koşullarında iş hayatımızın toplam yaşam süremizin neredeyse yarısını kapsadığını düşünürsek kariyer seçimi sadece öğrenciler ile sınırlı kalmıyor. Kariyerine farklı bir yön vermek isteyen profesyoneller için İzotomi Kariyer, yetenek ve işe alım süreçlerini yönetmekte şirketler için İzotomi HR harika bir yol gösterici olacaktır.

Meslek seçimi ile ilgili sevgili Umut Kısa’nın Tedx konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim.

İpek Laleli
Profesyonel Koç & İzotomi Analisti