Büyücü – John Fowles

Büyücü – John Fowles

289
0
PAYLAŞ

Sanırım 12 yıl önce falandı, bir davete katılmıştım. Mekana vardığımda arkadaşlarım hararetli bir şekilde bir kitaptan bahsediyorlardı. Arkadaşlarımdan biri karşısında oturan kişiye şunu sordu: “Bu kadar kalın bir kitabı çevirmek ne kadar zamanını aldı?” Anladım ki bahsi geçen kitabın çevirmeni de aramızda…

Sevgili Meram Arvas ve Büyücü ile tanışmam böyle oldu. Bu muhteşem kitabın yazarı John Fowles’in kaleminin en büyük özelliği karakterlere anlatımıyla adeta can vermesi. Maurice Conchis, o kadar canlı bir karakter ki bu kadar yıl geçmesine rağmen adını hiç unutmadım. Hatta komiktir ki Conchis’in sergilediği davranışlara benzer tavırlarla karşılaşınca aramızda “Conchis’leşme” deriz hâlâ:)

Evet, Büyücü, Conchis nereden geldi aklıma? Zaman zaman kitaplığımdan rasgele bir kitap seçerim ve kitapta altını çizdiğim bölümleri okurum yeniden. Bugün de öyle oldu ve gözüme Büyücü takıldı.

Şimdi Conchis deyip durdum ama romanın baş kahramanı (Esas oğlanJ) Nicholas Urfe, İyi ve saygın bir aileden geliyor, iyi bir eğitim alıyor, sıradan ve olması gerektiği gibi akan hayatında başta babası olmak üzere her şeyi sorguluyor ve hatta onlardan nefret ediyor. Ve bu nefretle öyle çok meşgul ki, aslında kendi hayatına dair yapmak istediği şeyin de tam olarak ne olduğunu düşünecek fırsat bulamıyor.

Bir gün ailesini bir kazada kaybedip kendi deyimiyle “özgür” kaldığında, bir kaç başarısız iş deneyiminden sonra tamamen farklı bir hayata, sıcak Akdeniz iklimine şair olma hayalleriyle adım atıyor ve bir Yunan adası olan Phraxos’ta İngilizce öğretmenliği yapmaya başlıyor.

Asıl hikâye de buradan sonra başlıyor!
Nicholas, bu durgun kasabada çok yalnız kalıyor ve sıkıntılı günler yaşıyor.
İşte tam bu sıkıntıların arasındayken, Maurice Conchis isminde, zengin bir Yunan ile tanışıyor. Conchis, gizemli, anlaşılmaz, çelişkilerle dolu bir kişilik ve Nicholas’ı da kendi dünyasının içine çektikçe, kahramanımız bu esrarengiz kişiliğin büyüsüne kapılıyor, gerçekle sanrıyı birbirinden ayırt edemez hale geliyor…

Evet, daha fazlası kitapta, çok keyifle okuyacağınıza eminim. Son söz kitabın baş kahramanı Nicholas Urfe’den gelsin:
“Nefret ettiğim şeyden kurtulmuş, ama sevdiğim yeri bulamamıştım ve böylece sevilecek hiçbir yer olmadığına inandırmıştım kendimi.”

Fügen ALBAYRAK

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Ediniz!