Buyrun, Merhaba, Hoşgeldiniz!

Buyrun, Merhaba, Hoşgeldiniz!

386
0
PAYLAŞ
Cocuğunuzun Meslek Seçimi

Bugün bindiğim otobüs şoförü beni böyle karşıladı akbilimi okuturken dıdıt sesine eşlik ederek. Selamını alıp arkalara doğru ilerledim. Her durakta binenleri aynı şekilde karşıladı.

Ara sıra seslendi yolculara , “ Sigorta Hastanesi’ne gidecekler kaçırmayın bu durakta iniyorsunuz”, ya da “Metrobüs yolcuları buyrun”. Son durağa gelene kadar izledim. Her binen önce biraz şaşırıp sonra yüzünde hafif bir gülümseme ile diğer yolcuların arasına karışıyordu. Sanki tüm otobüse ılımlı, gülümseyen bir hava dolmuştu. Çoğu zaman karşılaştığım sonu gelmez politika tartışmaları, yer verdin vermedin İle ilgili laf dokundurmalar, gereksiz gerginlikler bunların hiç biri yoktu. Son durakta inenlerin çoğunun “Kaptan teşekkürler, hayırlı işler, hadi eyvallah, hadi kazasız belasız…” ve daha bir sürü dilekle şoför beye veda ettiklerini duydum.

İnerken yanına gittim ve teşekkür ettim tüm yolcuları gülen bir yüzle selamladığı için. İzin istedim fotoğraf çekmek ve onun hakkında yazı yazmak için. Yeni sefere çıkacağı için az konuşabildik. Sendika başkanı tesadüf durakta bekliyordu. Onunla da tanıştık. Ne demek yazın çok mutlu oluruz dedi. IETT ye bağlı Erguvan Şoförlerinden biriymiş Köksal Kalkavan. Mor renkli otobüs sürücülerinden. Bir çırpıda çok az ücretle, sigortalarının ödenmesi konusunda aksaklıklar ve en önemlisi çoğu zaman izinsiz haftalar boyu çalıştıklarından bahsettiler.

O zaman tekrar tebrik ettim. Her şeye rağmen günün ortasına gelmeden alnına biriken terle, kafasından bin çeşit geçim derdi ve yorgunlukla yolcuları böyle sıcak ve içten karşıladığı için. Benim tüm günümü olumlu etkileyen bu olumlu tavrın toplumun her kesiminde normal, her gün yaşanan ve desteklenen bir durum olması için duacıyım. Peki ya siz?

 

 

 

 

 

Cocuğunuzun Meslek Seçimi