BUĞDAY TANESİ

BUĞDAY TANESİ

158
0
PAYLAŞ

Kişisel gelişim benim için her zaman önemli bir değer olmuştur.

Bir zaman makinası olsa ve ilk çağlara kadar gitsek. Sonra diğer çağları da ziyaret etsek bugün ki birçok nimetin nasıl oluştuğunu hayretler içinde izleriz. İnsanlığın nasıl geliştiğini, merakla başlayıp kâşifliğe geçen serüvenini gördüğümüzde kişisel gelişimin kaçınılmaz ve ne kadar önemli olduğunu doğrularız.

Bunları birçok kaynaktan da okuyabiliyoruz tabi ki ancak ülkemizde görsel öğretinin daha aktif olduğunu düşünüyorum. Homosapiens’den günümüze kadar gelişimini süreklilik haline getiren insan; benlik, karakter ve yeteneklerinin yeniden canlanmasını sağlamalıdır. Bu noktada ben de bir mum yakabilme motivasyonu ile gelişimi tercih ediyorum.

Her zaman olumsuz veya istenmeyen konu ve kişiler gündemde olsa da bunların aksine gelişime önem vererek her şeyi olabildiğince güzel yapmaya çalışan, emek veren, üreten, zorluklarla baş edebilenlerin sayısıda oldukça fazladır.

Ama her zaman işler beklendiği gibi gitmez. Yaşamın getirdiklerinin dışında uğraş çoktur. Kendini ifade etmek, derdini anlatabilmek, düşüncelerini gerçekleştirmek, fikirsel ayrılıklar, ego savaşları, kimlik mücadelesi … Böyle uzar gider gelişim adına üretenlerin mücadelesi.

“Ok ancak geri çekilerek atılır. Hayat sizi zorluklarla geri çekiyorsa, sizi daha büyük bir şeye fırlatacağı içindir. Nişan almaya devam edin.” Paulo Coelho

Biliyorum. Bazen keyfin kaçıyor, kederleniyor ve bitkin düşünüyorsun. Nedenler sarıyor çevreni, ister istemez birazda kıyaslara giriyorsun. İyi ve kötü, zengin ve fakir, kazanç ve kayıp. Ama ile başlayan cümleler sıkışıyor boğazına. Öfkeleniyor ama sesini duyuramıyorsun. Sorumluluklarım veya zorunluluklarım diyorsun. Biliyorum.

Bugüne kadar yürüdüğün yolları sen bitirdin ve belki de yalnızdın. Önüne çıkanlar, ardında bıraktıklarını unutturuyor olabilir. Zaman makinası olsa demiştim ya, eski çağlara götüren. Belki o güç olabilir ama sen kendi çağına ulaşabilirsin. Eminim iyi gelecektir. Çünkü senin ihtiyacın olan yine senin kendi içinde.

Mehmet Gümüş’ün Buğday Tanesi türküsünde seslendirdiği gibi;

Bekle Kar Altında Kalan Buğday Tanesi
Yine Onun Sularıyla Yeşereceksin
Göz Yaşların Çare Değil Ağlama Büyü
Başını Dik Tutabilirsen Boy Vereceksin

Sevgilerimle,

Ender ERMİŞ
Yönetici Koçu