Bu Terapi Bildiğiniz Terapilere Benzemiyor…

Bu Terapi Bildiğiniz Terapilere Benzemiyor…

75
0
PAYLAŞ

Yapılan son araştırmalara göre grup halinde davul çalmak kişinin genel sağlık durumunda olumlu değişikliklere sebep oluyor. Depresyon ve kaygı bozukluklarında azalma ve sosyal yönden daha esnek ve mutlu olmak olumlu katkıların bazıları.

Dünya Sağlık Örgütü’nün depresyonu bir numaralı engel olarak tanımlaması ve psikiyatrik ilaç tedavilerinin yarattığı ciddi yan etkiler ilaçsız alternatiflere her zamankinden çok ihtiyaç duyulduğu ortaya çıktı.

İngiliz araştırmacılar klinikte tedavi gören ve antidepresan kullanmayan otuz kişiye karşılık onbeş kişilik 10 hafta boyunca davul çalma grubunda yer alan bir control grubu oluşturdular. İki grup yaş, cinsiyet, etnik köken ve mesleklerine göre eşleştiler. Kontrol grubundaki katılımcılara müzük ve zihinsel sağlık ile ilgili bir çalışmaya katıldıkları bilgisi verildi ancak grup olarak davul çalma seansına alınmadılar. Tedavi grubu ise on hafta boyunca haftada doksan dakikalık seans aldılar. Davul grubunda 15-20 kişi vardı. Her bir katılımcıya bir davul verildi ve birlikte bir çember oluşturdular. Seansın %20 sini talimatlar ve konuşma oluştururken %80 I direct müzük yapmaya odaklıydı. Kontrol grubu üyeleri bilgi yarışması ya da kitap okuma kulüpleri gibi sosyal aktivitelere katıldılar. Her iki grubun da gözlemlenmesi sonucunda davul çalan grupta bariz değişimler kaydedildi.

Her geçen hafta depresyonda azalma ve sosyalleşme anlamında olumlu psikolojik gelişmelerin yanısıra bağışıklık sisteminde ve hormon dengesinde iyileşme gibi biyolojik etkiler de gözlendi.

Geleneksel ilaçla tedavi yöntemlerinin intihar eğilimine kadar gidebilen yan etkileri ve bazılarının gerçek tedaviden çok plasebo etkisinin olduğu düşünüldüğünde bu çalışma kulağa çok daha umut verici geliyor.

Kaynak:GreenMedInfo