“BU KARNENİN HALİ NE BÖYLE!”

“BU KARNENİN HALİ NE BÖYLE!”

134
0
PAYLAŞ

Karne çocuğunuzun okulda geçirdiği dönemin sayısal dökümüdür. Ancak başarının kesin ölçütü değildir. Karnedeki tablo birçok değişken barındırır, öğrencinin motivasyonu, evdeki huzuru, okuldaki ve sosyal çevredeki ilişkileri, öğretmeninin tavır ve desteği gibi. Çocuğunuzu karnesindeki rakamlara göre yargılayacaksanız, öğrencimizin etrafındaki yetişkinlerin bu karnedeki yansımalarını da sorgulamanız gerekir ki; keyifli bir tatile girerken istediğimiz bu tarz bir hesaplaşma değil. Çocuğunuz için en iyisini yürekten istiyor ve onu özenle geleceğe hazırlıyorsunuz, karnede istemediğiniz bir tablo ile karşılaşmanın en çok sizi üzdüğünün farkındayım. Ancak bu son değil başlangıç. Onun geleceği için atılacak güzel adımlar var. Gelin yapacaklarımıza beraber bakalım. Çocuğunuzun karnesinden pek memnun değilseniz siz değerli velilerimize birkaç önerimiz var.

  • Eğer bir karne hediyesi planladıysanız, çocuğunuza bu hediyeyi koşulsuz verin. Takdir ve teşekkür belgesi getiren öğrenci, başarısının ödülünü sistemden almıştır zaten. Asıl desteklemeniz, cesaretlendirmeniz, motive etmeniz gereken daha az rakam içeren karnedir.
  • Dönemi tamamladığı için onu kutlayın, sabah erkenden kalktı, bazı günler karanlık ve soğukta okula gitti. Bir tebriki sırf bu yüzden hakketti bile.
  • Sanılanın aksine başarısızlığı cezalandırmamak, çocuğunuzda atalet yaratmaz.
  • Çocuğunuz zaten başarı ve başarısızlığın ne demek olduğunu biliyor. Düşük not aldığında kendisi de durumdan pek memnun olmayacaktır. Yapıcı bir tavırla durumu gözden geçirmeli, beraber alternatif üretmeli ve çocuğunuzu yeniden motive edecek yollar bulmalısınız, yaratıcılığınızı kullanmaktan çekinmeyin.
  • Yaratıcılığınızı yeni cezalar bulmak için değil, çocuğunuza destek olmak için kullanın.
  • Çocuğunuzun olumlu özelliklerine odaklanarak, gelişmesini istediğiniz yönlerini destekleyin. Matematikten bir türlü yüksek not alamayan bir müzik dehası ile yaşıyor olabilirsiniz. Fark edin.
  • Çocuğunuzun koşulsuz ve şartsız desteğinizi hissetmesi çok önemli, anne baba olarak siz onların güvenli kaleleri, sığınaklarısınız. Lütfen sevgi ve güveni koşula bağlamayın.
    Mutlu tatiller.

Selinay Ünlüdoğan ŞAHİN
Takım, Kariyer ve Öğrenci Koçu