Bu Hikâye Dünyadaki Her Çocuğa Anlatılmalı

Bu Hikâye Dünyadaki Her Çocuğa Anlatılmalı

426
0
PAYLAŞ

İspanyol yazar Eloy Moreno, uyarladığı halk hikayesi “Başaran Çocuk”, dünyadaki her çocuğa anlatmamız gereken bir hikaye olabilir. Kişisel hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmak için savaşmanız ve ilhamınızı öldürmeye çalışan tüm seslere kulağınızı tıkamanız gerek.

Çocukların mükemmel olmasını istemeyiz, çünkü kibri cesaretlendirmek istemeyiz. Bizim istediğimiz, çocukların kendilerini sevmeleri, kendilerine güvenmeleri ve potansiyellerine inanmalarıdır. Kendileri olduklarında ellerinden gelenin en iyisi olduklarını bilmelerini istiyoruz.

Başaran Çocuk

İki çocuk bütün sabahı donmuş bir göl üzerinde kayarak geçirdi. Ama sonra aniden buz kırıldı ve çocuklardan biri suya düştü. Akım onu birkaç metre uzağa çekti, çocuk bir buz tabakasının altında kalmıştı. Onu kurtarmanın tek yolu, o buz tabakasını kırmaktı.

Arkadaşı yardım istemek için bağırmaya başladı. Kimsenin gelmediğini görünce hızlıca bir kaya aradı ve olabildiğince sert bir şekilde buza vurmaya başladı.

Bir delik açana kadar tekrar tekrar vurdu, sonra kolunu suya soktu, arkadaşını tutup dışarı çekti. Birkaç dakika sonra, çocuğun bağırışlarını duyan komşular sayesinde itfaiyeciler geldi. Çocuk olanları anlatınca, küçücük bir çocuğun böylesi kalın bir buz tabakasını kırabilmesine şaştılar.

“Küçücük elleriyle buzu kırmasının imkânı yok. Bu imkansız, gücü yetmez. Bunu nasıl yaptı?” diye sordular birbirlerine.

Yakınlarda yaşlı bir adam, konuştuklarını duyunca itfaiyecilerin yanına geldi.

Yaşlı adam, “Çocuğun bunu nasıl yaptığını biliyorum” dedi.

“Nasıl?” diye sordular şaşırarak.

“Ona yapamayacağını söyleyecek kimse yoktu yanında.”

PAYLAŞ
Önceki makaleUyumsuz Duygu Nedir?
Sonraki makaleŞiddetsiz İletişim