Bu dünyadan Fidel Castro geçti

Bu dünyadan Fidel Castro geçti

277
0
PAYLAŞ

13 Ağustos 1926 yılında Küba’nın Mayari şehrinde doğdu. Aşçı bir annenin çocuğu olan Castro, Hristiyan Katolik okulunda eğitim gördü. 1945 yılında Havana Üniversitesi’ne girdi. Burada hukuk eğitimi aldı. Bu sırada iktidarda bulunan Flugencio Batista ülkeyi sıkı yönetimle idare etmekteydi. Fidel Castro mevcut hükümeti devirmek için yaklaşık 200 kişilik bir gerilla grubu oluşturdu.

1957 yılında Santiage De Cuba’daki Moncada askeri kışlasına saldırarak çok sayıda silah ve mühimmatı ele geçirdi. Fakat gönderilen destek kuvvetleriyle Castro’nun grubundakilerin tamamına yakını öldürüldü. Fidel Castro bu çarpışmada esir düştü. 15 yıllık bir hapis cezasına çarptırılarak hapishaneye götürüldü. Ancak 1 yılın ardından General Batista tarafından ilan edilen genel bir af ile serbest kaldı. Castro devrim fikirlerinden vazgeçmeyerek Meksika’ya gitti.

Burada yeniden kendine bir örgüt kurdu. Aynı zamanda büyük devrimcilerden biri olan Che Guevera ile tanışarak yakın bir dostluk kurdu. Zamanla halkında büyük desteğini kazanan Castro, 1 Ocak 1959 yılında Flugencio Batista rejimini devirdi. Kendisini yeni Küba ülkesinin lideri ilan etti.

Fidel Castro ardında tarihte iz bırakmış cümleler bıraktı:  

  • Eğer büyük kitleleri ikna edebilmişse, fikirler silahlara ihtiyaç duymaz.
  • Bir devrimden daha önemli bir şey yoktur. İnsanlığın diyalektik gerçeği budur. Emperyalizme karşı sadece sosyalizm durmaktadır.
  • Eğer düşmanın sana ödül veriyorsa sende bi puştluk var demektir.
  • Bir katilin, bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar ya cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek.
  • Sosyalizmin başaɾısızlığından bahsediyoɾlaɾ. Peki kapitalizmin Afɾika, Asya ve Latin Ameɾika’daki başaɾısı neɾede?
  • Yukaɾı yaɾım küɾenin, aşağı yaɾım küɾeyi ezmesine küɾeselleşme deniɾ.
  • Devɾim haɾeketine 82 kişiyle başladım. Eğeɾ bunu tekɾaɾ yapmak zoɾunda kalsaydım yanıma 10 ya da 15 sadık insan alıɾdım. Eğeɾ sadıksanız ve haɾeket planınız vaɾsa ne kadaɾ küçük olduğunuzun hiç biɾ önemi yoktuɾ.
  • Ben Biɾ Maɾksist Leninistim Ve Yaşamımın Son Anına Kadaɾ Da Böyle Kalacağım.