BOŞLUKTA HİSSETİĞİNİZ OLUR MU?

BOŞLUKTA HİSSETİĞİNİZ OLUR MU?

95
0
PAYLAŞ

Günümüz insanının yaşadığı en önemli sorunlardan birisi istediği yer ile bulunduğu yer arasında bir yerlerde kalmanın yaratmış olduğu boşlukla ilgilidir. Çoğumuz her gün yeni şeyler öğrenmek, bilmek, yetişmek, zorunluluğu ile güne başlıyoruz. Her yeni bilgi hemen tutum duygu ve davranışa dönüşmüyor bunun için bir zaman gerekiyor. Bir plan gerekiyor. En önemlisi bir şeylerden başlayarak yapmak gerekiyor. Bir şeyi fark etmek çok önemli bir erdemdir. Fark edip onunla ilgili adım atarsak gelişim- değişim- dönüşüm gerçekleşir bu da sancılı ama bir o kadar da tatmin olunan durumları getirir. Ancak bir şeyi fark ettiğimiz halde onunla ilgili hiçbir adım atmamış isek doğal olarak bir atalete neticesinde de pişmanlıklara yol açacak tatmin olunmayan durumları getirecektir.

Ne Oluyor?

Öncelikle yaşamın kendince bir akışı olduğunu, seninle bir ilgisinin olmadığını ancak buna rağmen direksiyonu ele geçirebileceğin kontrol edebileceğin bir bölgenin alanın olduğunu bilmek önemlidir. Bu seni sen yapan, sıradanlıktan kurtaran, tercihlerinle verdiğin kararlarınla ki burada tercihlerim ve kararlarımın sorumluluklar doğurduğu bilincini kabullenip – korku,kaygı, inançlarımla yüzleşmelerimi yapmış olmaya da ayrı bir parantez açılabilir ancak konumuz bu değil-  ne istediğin ama gerçekten ne istediğini net, doğru, gerçekçi bir şekilde belirlemek gerekir. Bu olmadığında hareket etmek zorlaşır. Tabi ki ne istediğini bilmemek, bunun ne ile ilgili olduğunu yani uzun vadede kişiyi nereye taşıyacağı ile ilgili bir fikir, düşünce, beklenti yok ise içimizdeki boşluk giderek büyümeye devam edecektir.  Buradan da anlaşıldığı gibi her ne ile uğraşıyorsak, ne yapıyorsak önce ne istediğimizi bu istediğimizi elde ettiğimizde ne olacağını- ne olmayacağını belirlemek önemli. Yani insan neyi isterse onu yapar az ya da çok ama yapar. Bunu çok isteyerek, planlı, zamanlı bir şekilde yaptığında ise fark yaratır.

Ne yapmalı?

  1. Öncelikle bilmenin yapmak olmadığını fark etmeliyiz. Hatta bu konudaki bilme düzeyimiz tanıma-kavrama düzeyindeyse bir an önce anlama- analiz-sentez düzeyine çıkaracak girişimlerde bulunmamız gerekmektedir. Bu düzeye geçmek için yardım almak, bir bilenden öğrenmek, daha çok araştırma – öğrenme sürecine ihtiyacımız vardır.
  2.  Öğrenme sürecini geçtiğimiz halde bazı şeyleri hala yapamıyor olabiliriz. Bu durumda yapmakla ilgili ne tür sorunlar yaşadığını, engellerini, bilinçli-bilinçsiz süreçlerini, konfor alanını, nelerin seni durdurduğunu, motivasyonunu durduran ya da artıran şeyleri keşfedip,  hareket için gerekli öğrenme becerilerini uyguluyor olmak gerekmektedir.
  3. Şimdi artık adım adım yavaş yavaş yoldasın ve bazı şeyleri yapabiliyorsun ancak istediğin hızda, ritimde – tempoda değilsin. Hala kendinle ilgili yaptıklarınla ilgili tereddütlerin var. Yoldasın ama yolda olan diğerlerine göre tam olarak istediğin şekilde değilsin. Her an boşluğa geriye düşecek gibi hissediyorsun. Bu durumda yapmak daha çok yapmak daha çok yapmak,  deneyimlemek bu işteki tecrübenizi artıracaktır. Hatta geriye dönüp baktığınızda yol kat ettiğinizi daha iyi görebileceğiniz bir seviyedesiniz. Ama ileriye baktığınızda hala gidilecek yol uzundur. Bu gelişimi alışkanlık refleks haline getirmek gerekmektedir.
  4. Bu aşama artık bir şeyi çok hızlı, mükemmel bir şekilde yapıyorsundur adeta refleks halini almıştır ancak yaptığın şeyi nasıl yaptığını bilmiyorsun. Seri ve hızlısın. Adeta çok hızlı ve etkili sürüş teknikleri dersi alıp bunu da çok iyi yapan biri gibi.  Yaptıklarını o anda pek çok bilgiyi göz önünde bulundurarak ama takılmadan, nere de ne gerekiyorsa yapıyorsun.  Burada hız gözünü karartabilir hız körlüğü yaşayabilirsin ve bazı ayrıntıları kaçırabilirsin ve bazen büyük bedelleri olabilir. Uzak  doğu sporları yapan bir sporcu gibi hızlı ve seri bir şekilde yaptığın hareketleri, zaman zaman yavaşlatarak,  hissederek özümseyerek her şeyi fark ederek modern tabiriyle bilinçli farkındalık düzeyinde   yapmak işe yarayabilir.

Bilinçli, farkında, anı tam olarak algılayarak yaşadığımızda, işlerimizi, sorumluluklarımızı bu doğrultuda yaptığımızda  – burada önemli olan yapmaktır aksiyon almaktır- daha tatmin, daha dolu dolu bir yaşam bizim olacaktır diye düşünüyorum.

Sevgilerimle …

Mehmet İŞGÜZARPCC

Uz. Psikolojik Danışman