Black Mirror: Mutlu Meslek Seçme Makinesi

Black Mirror: Mutlu Meslek Seçme Makinesi

248
0
PAYLAŞ

Beykent Üniversitesi’ndeki sunumumun başlığı buydu. Katılan öğrenciler bu diziden kaçırdıkları bir bölümden bahsedeceğim sandılar.

Şöyle başladık: Sevgili ebeveynlerimin benim için yaptığı en olağanüstü iyilik o makinenin düğmesine basmalarıydı. En mutlu olacağım mesleği seçmem için bana muhteşem bir kol saati aldılar. Giyilebilir teknoloji ve yapay zekanın en harika ürünlerinden birini bana hediye ettiler. Kimi anne-baba evladı için harika bir gelecek yaratmak için gayri menkul yatırımı yapar, kimi dövizi bir kenara ayırır, bazıları akla hayale gelmez yatırımlarla çocuğuna varını yoğunu bırakmanın en sıkı planını yapar. Benimkiler elinde avucunda ne varsa bu bahsettiğim saate vermiş ve bana hediye etmiş. Yatırımı benim mutluluğuma, seçtiğim mesleği vazgeçilmez değerlerim ve mizacımın üzerine inşaa etmem için gerekli zemini hazırlamışlar. Harika çalışan bir saat…

Nasıl mı?

Saat siz küçük bir çocukken kolunuza takılıyor. O andan itibaren biyolojik ve psikolojik takibinizi yapıyor. Adeta kariyer geleceğinizin haritasını çiziyor. Hangi olaylara nasıl tepkiler veriyorsunuz? Zorluklar karşısında hangi güçlü yönlerinizle direnç gösteriyorsunuz? Sizin için ne önemli, olmazsa olmazlarınız neler? Lider ruhlu musunuz? İyi bir takım oyuncusu musunuz? Özünüzü anlamanız için çok gerekli bilgileri böyle gün yüzüne çıkarıyor. Dahası var… Hangi konularda yetenekliyim, bunları geliştirebilir miyim? Bir müzisyen mi yoksa bir sporcu mu? Parmaklarımda bir piyanistin notaları mı saklı yoksa ayaklarımda müthiş bir futbolcunun şutları mı? En iyi versiyonuma nasıl ulaşırım? Hangi konularda riskliyim? Gelişebilecek özelliklerim neler? Fazla mı alınganım, çabuk mu öfkeleniyorum, çok mu kararsızım? Bunlarla ilgili neler yapabilirim? Gönlüme ne iyi geliyor? Mutlu ve başarılı şekilde bir iş yaparken bunun arkasında hangi motivasyon yatıyor? Benim potansiyelim nedir ve bunu hayatıma nasıl entegre edeceğim?

Bunun gibi soruların cevaplarını analiz ederek 17 yaşıma gelince tık diye hangi mesleğe uygun bir insan olduğumu bana söyleyen harika bir ürüne sahibim………..şeklinde bir hikaye anlatmak isterdim size. Ama anlatamam. Bu hoş bir rüyadan öte bir şey olmazdı. Bunu yapabilen bir teknoloji henüz yok fakat İzotomi var.

Eğer siz bir ebeveynseniz ve bu ürün olsaydı çocuğunuza almak için bir dakika beklemezdiniz eminim. “Black Mirror” dizisi, geleceğin ve insan yaşamının teknolojiyle bağını konu ediyor. Bu tür ütopik çerçeveler oluşturuluyor.

Bir izotomi analisti ve öğrenci koçu olarak gençlerin mesleklerinde ve yaşamlarında nasıl mutlu olabilecekleri konusunda onlarla çalışıyoruz. Günümüzde gençlerin yaşamdaki en önemli değerlerini, mizaç özelliklerini, güçlü yönlerini, risk yaratabilecek yönlerini tanımlayan bunların farkında olarak karar vermelerine ışık olabilecek en iyi yollardan biri olarak İzotomi’yi kullanıyoruz. Düğmeye basmaya hazır mısınız?

Görkem Atakay
Profesyonel Koç&İzotomi Analisti