BİRİ UYKUDAN MI UYANMAK İSTİYOR?

BİRİ UYKUDAN MI UYANMAK İSTİYOR?

101
0
PAYLAŞ

Uykudan uyanmak, dışarıdan gelen bir etki sonucu gerçekleştiğinde birtakım zorlukları da beraberinde getirir. Hatta bazen bu zorluklardan dolayı uyanmaya karşı direnç gösterdiğimiz bile olur. Bu demek değil ki çalar saat kurduğumuzda her sabah zorlanarak uyanırız. Eğer saatin neden kurulduğunun bilinci yerleşmiş, yapılması gereken iş sorumluluk olarak benimsenmişse saat çaldığında kolayca kalkılır yataktan. Bazen de saatin çalmasına bir iki dakika kala gözler kendiliğinden açılır çünkü çalar saat ile birlikte iç saatimizi de kurmuşuzdur.

Bana sorarsanız farkındalık ile uykudan uyanma arasında büyük benzerlikler vardır. Bizim toplumumuzda dostlar ve arkadaşlar arasında dertleşmek, içini dökmek sohbetlerde en çok yer alan şeydir. Anlatırsın dostun/arkadaşın pür dikkat dinler seni, hatta birde meraklı bir kişiliğe sahipse dinleyicin, sorular sorarak eşeler durur senin konunu. Sonrasında da ya sen sorarsın ya da o kendiliğinden başlar sorununu nasıl çözebileceğine dair söylemlerine. Sohbet bittiğinde susarsın, söylenenleri evirip çevirirsin ama hemen hemen hiçbirini eyleme geçirmezsin veya geçiremezsin. Eğer gerçekleştirmeye girişmiş isen bir şeyler bir yerde tıkanır ve bir bakmışsın sen işe başladığın noktaya geri dönmüşsün.

Oysa koçluk hizmeti aldığında veya kendini, kendi kendine mercek altına alıp incelemeyi öğrendiğinde işler bambaşkadır.

Nedir bu ikisi arasındaki fark? Koç hiç tanımadığın biridir çoğunlukla, aynı olayı ona bir dost sohbetinde anlattığın gibi en ince ayrıntısına kadar da anlatmamışsındır. Ama koç seni hayatındaki en önemli kişiyi dinlercesine pür dikkat dinler. Oraya senin biricikliğini kabul ederek oturmuştur zaten. Senin anlattıkların doğrultusunda, senin aslında ne söylemek istediğine odaklanarak bu soruları sorar. Gelen cevaplar senin değerlerinin neler olduğunun fark edilmesine de yardımcı olur. Koçun bunu fark etmesine birde anlatılanlar eklendiğinde, tüm bunları sana birkaç kelimeyle geri bildirim olarak iletir ve her şeyden önemlisi senin bu olay sonucundaki duygularının ne olduğunu da sana buldurur. İnsan bir duygu varlığıdır. Yaşanılanları bir duygu ile kodlar yaşanmışlar listesine. Bunca şeyi konuştuktan sonra bir bakmışsın sen gözünün önünde duran ama daha önce göremediğin bir noktaya gelmişsin. “Aha anını!” yaşayıp kendi değerlerini, kendi duygularını gözden geçirerek FARKINDALIK yaşarsın. İşte bu çok kıymetlidir. Çünkü konuşmanın başında koçunla anlaşmayı sen kendin belirleyerek yaptın ve şu an farkındalık yaşadığın noktaya kendi değerlerin, kendi duygularını bir bir gözden geçirerek geldin.

Tüm sorumluluklarını bilerek uyanmak istediğin saatte kurduğun çalar saat gibi. O gün o saatte o koçluk hizmetini almaya uyuduğun uykudan uyanmak isteği ile gittiğinde, görüşme bittiğinde, farkındalığını cebine koyup birde buna farkındalığın doğrultusunda oluşturduğun eylem planını ekleyerek ayrılırsın. Tıpkı iç saatini de kurup bir iki dakika önce gözlerini açıp güzel bir gerinmenin ardından yataktan kalkışın gibi…

İlknur ÇAVUŞOĞLU