Bir Psikiyatristin Anıları – Irvin Yalom

Bir Psikiyatristin Anıları – Irvin Yalom

683
0
PAYLAŞ

Irvin Yalom ile “Nietzsche Ağladığında” kitabı ile tanıştım. Hiç bitsin istememiştim. Sonrasında sıkı bir Yalom hayranı oldum. Tüm kitaplarını ayrı bir heyecan ve tatla okudum her seferinde. İnsan psikolojisini akıcı bir dille ele aldığı “Bir Psikiyatristin Anıları” kitabı da okunulması gereken kitaplar arasında diye düşünüyorum. Kitaptan bir kaç alıntı yaparak sizlerle paylaşmak istedim. Keyifli okumalar:

“Gözlerinizi kapatın, rüyayı zihninizde tekrar oynatın ve gördüklerinizi not alın.”

“Çünkü sona doğru yaklaştıkça, adım adım başa dönen bir daire çizerek ilerliyorum. Yolu düzleme ve seyahate hazırlanma çalışmalarına benziyor bu. Artık kalbim uzun zaman önce uykuya dalmış pek çok hatıranın dokunuşunu taşıyor.”

“En temel aracınız benliğiniz onun hakkında öğrenebildiğiniz her şeyi öğrenmeye çalışın.”

”Bu rüya sadece bir rüya değildi, aynı zamanda gerek gündüz düşlerimde gerekse gece düşlerimde zihnimde tekrar tekrar oynattığım bir anıydı. Bu rüyayı tanıyor ve ondan nefret ediyordum.”
“Tanrıların olması çok işimize gelir, o yüzden iyisi mi var olduklarına inanalım.”

“İnsan nihayetinde fark ediyor ki tek bir hayat hakkımız olduğuna göre onu dolu dolu yaşayıp olabildiğince az pişmanlıkla tamamlamalıyız.”

“Şimdi lütfen bu çizginin üstüne şu an bulunduğun noktayı gösteren bir işaret koy ve bunun üstüne konuşalım. “ (Bu uygulama, insana yaşamının kıymetli geçiciliğine dair derin bir farkındalık kazandırmayı hemen her defasında başarmıştır.)

“Terapideki dönüştürücü güç entelektüel iç görü değildir, yorum değildir, duygusal boşalma da değildir, asıl dönüştürücü olan iki insan arasında kurulan derinlikli ve otantik ilişkidir.”

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Ediniz!