Bir Pazar öğleden sonrası Pierre Loti tepesinde kahvemi yudumlarken…

Bir Pazar öğleden sonrası Pierre Loti tepesinde kahvemi yudumlarken…

261
0
PAYLAŞ

Hikâyeler…
Bir Pazar öğleden sonrası Pierre Loti tepesinde kahvemi yudumlarken, o hüzünlü aşk hikâyesini düşünüyorum. Bilir misiniz o hikâyeyi;

Aziyade , Pierre Loti onu Selanik’te tanımış, İstanbul’da bulmuş ve saklı saklı buluşmaya başlamıştı. Kadının gerçek adı Hatice’ydi, yeşil gözlü bir Çerkez güzeliydi ve bir adamın üçüncü eşiydi. Loti, İstanbul’a her geldiğinde bu kahvede buluşurlardı. Ancak en son gelişinde Aziyade’nin öldüğünü öğrendi Loti, bütün istanbul’da onun mezarını aradı. Topkapı mezarlığında buldu onu ve artık her gelişinde burada buluşuyorlardı iki aşık. Bu tutkuyu yakından bilen dostları mezar taşının bir örneğini yaptırıp Fransa’ya bile göndermişlerdir.

Hangi masada oturdular? Birbirlerine en son ne dediler acaba? Aziyade kendi hikâyesini yazabilseydi, sonu böyle biter miydi acaba?

Kendi hikâyemizi yazabilmek! Bu gerçekten mümkün mü?

Yaşamımız boyunca pek çok hikâyenin ana kahramanı ya da yan rollerinde oluyoruz aslında. Bazılarını biz kuruyor, bazılarına nasıl dâhil olduğumuzu bile anlamayabiliyoruz. Günlük, sıradan telaşlar içinde geçerken zaman, bizde o hikâyeden bu hikaye ye savruluyoruz çoğu zaman.

Oysa insanın, kendi hayatı ile ilgili, neyi, niçin yaptığın farkındalığında ve nereye gitmek istediğinin kararlılığında yaşaması başka bir mutluluk değil mi?

Bir insanın istekleri arasındaki engel çoğu zaman içinde büyüttüğü korkuları oluyor. Korkular bugüne kadar olduğu her hikâyede edindiği inançlar çemberinden başkası değil aslında. İnsan bunu aşabilirse yani inançların farkına varıp, gereksizliğini görebilirse, seçimlerinde özgür farkındalığı yüksek birey olma yolunda önemli bir adım atacaktır.

Bu adım kendini bilmek yolunda atılan en önemli adım, kendi hikâyeni yazabilmenin ön koşulu olacaktır.

Platonun dediği gibi;

“İnsanoğlunun kendi kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür.”

Seçimlerinde özgür, kendi hikâyesini yazan bireyler olmanız dileği ile…

Sevgi, umut ve barış ile…

Buket Özbek
Yaşam ve Öğrenci Koçu
NLP Master