BİR KUŞAĞI ANLAMAK: GAMESTOP

BİR KUŞAĞI ANLAMAK: GAMESTOP

106
0
PAYLAŞ

‘Zeytin dededen, incir babadan kalmalı’ sözünü biliyorsanız sanırım X kuşağı dönemindensiniz.

Başka bir olasılıkla Y kuşağı gibi çok okuyan ya da Z kuşağı gibi araştıran bir dönemden de olabilirsiniz.

Peki, nedir bu kuşaklar?

KuşaklarDönem
Savaş1925- 1945
Baby Boomers1946- 1964
X1965- 1979
Y1980- 2000
Z2000- 2010
Alfa2010-

Belirtilen tarihler arasında doğan insanları ilgili kuşak döneminde toplamışlardır. Günümüzde yaşayan 3 kuşak ( X, Y, Z kuşakları ) olması sebebi ile en çok bu alanlarda araştırma ve yazılar olsa da aslında ilk insan dönemlerinde bile aynı çağda yaşamış topluluklarında bir kuşağı oluşturduğu bilinmektedir. O dönemde insanların doğum yılları yerine genellikle ortaya çıkan olaylar döneme ismini vermiştir.

Baby Boomers İkinci Dünya Savaşı sonrası patlayan nüfusa karşılık gelen dönemi kapsıyor. Savaş sonrası birçok kayıp, yokluk ve imkânsızlık görmelerine rağmen ortalama bir insan ömrüne göre 2000’li yıllarının başlarında da yaşadıklarını düşünürsek teknoloji, bilim gelişmelerinin de içinde olmuşlardır. Genellikle de dönemin en refah yaşayan kesimidir.

X kuşağı ise siyasal ve sosyolojik akımların güçlendiği ve tüm dünyada sorunlara karşı başkaldıran sınıfların oluşması ile kendinden bahsettirmiştir.

Kuşaklar arası iletişim her zaman önemlidir aslında. Zaman zaman bunun üzerinde durulmasa da aslında günlük hayatın akışından, ülkelerin gelişimine ve büyümesine kadar etkilidir.

Bir Y kuşağı olarak dönemin çoğu özelliğini taşımasam da bireyselciliğin ön planda olduğunu söylemek isterim. Bir önceki kuşağın yaşadığı sıkıntıların devamında dünyaya gelmelerine rağmen yaşamı daha kolay ve hızlı yaşayabilen bir kuşağı görüyoruz. Zaman odaklı çalışmayı sevdikleri gibi, gereksiz hiçbir şey için de kullanmazlar. Bugün adını çok sık duyduğunuz ‘Girişimcilik’ bu kuşak ile beraber oluşmaya başlamıştır. Teknoloji kullanımının uzmanlaştığı ve iş hayatında hızla yükselmelerini sağlayan bir kuşak.

Ve Z kuşağı.

Bugün 11-21 yaş aralığına denk gelen bir kuşaktan bahsediyoruz. Şimdi çevrende bu yaş grubunda kimler var kısa düşünebilirsin. İş dünyasına küçük bir bölümü de girmiş durumda olduğundan Y kuşağı gibi teknolojide iyi oldukları kadar, günümüz teknolojisi yapay zeka vb. çalışmalarla yapılacak işlerin otomasyonunun olmasını desteklemektedir. Evrim Kuran’ın ‘Bir Kuşağı Anlamak’ kitabında yazdığı gibi ‘Geleceğin meslekleri değil, geleceğin yetkinlikleri’ cümlesine sahip bir Z kuşağı.

Varlıklarını her ne kadar kabul etmesek de aslında bazı kesimlerde Z Kuşağından oldukça çekinmektedir. Gerek ekonomi, gerek siyasi gerekse toplumsal olaylarda oldukça etkili oldukları ortadadır. Nitekim bir ay önce ABD’li bir oyun markası olan ‘GameStop’un hisseleri ile gündeme gelmesi bu varlığı tekrar gösterebildi.

Amerikan borsasında GameStop markasının 17 dolar civarındaki hisselerinin düşmesini fırsat bilen finans şirketinin para kazanma arzusunu fark eden bir grup yüksek hisse senedi alımında bulunarak hisse fiyatlarını 400 dolara kadar çıkarmışlardır. Büyük balıkların bu sefer eli boş kaldığı bir resim ortaya çıktı.

İşte dönemlerinin bir gelişimi olarak dijitalde sosyalleşen ve bilgiye çabuk ulaşabiliyor olmaları hızlı aksiyon alabilen bir kuşağında içinde olduğu bir olay ile dünya gündemine oturdular.

Anlaşılacağı gibi her kuşak kendi özgü bir değişimle gelmekte ve yaşamaktadır. Buna bağlı olarak vizyonları ve hedefleri de farklılık göstermektedir. Bu yüzden şirketlerin uzun yıllarca bir anayasa gibi koruduğu ve değiştirmekte zorlandığı birçok işletme kuralları yeni kuşaklarla kendiliğinden hızla değişiyor ve değişmeye devam edecektir.

Buradan gündemimize dönecek olursak herhangi bir yönlendirme veya kısıtlama ile fayda sağlanamayacak bir kuşağın iş hayatında etkin role sahip olması ile neler yapabileceğini düşünmenizi çok isterim.

Tabi ki öncelikle Z kuşağı ve devamında gelecek kuşaklar ile doğru ve etkin iletişimi kurabilmek. Belki de iletişim adına daha henüz her şifre çözülememiştir.

Gençlerin yetişmesine önem veriniz çünkü bu yolda en küçük ihmal ülkenin yapısını ve geleceğini yok eder.Aristoteles 

Ender ERMİŞ, ACC

Yönetici Koçu