Bir Irk ve Miras Hikâyesi

Bir Irk ve Miras Hikâyesi

Hayallerin peşinden gitmek kim olursanız olun, her zaman önemli. Kim olduğumuz oluşturan isteklerimiz ve hayallerimiz oluyor çoğu zaman. Bugün bulunduğumuz yerin bir önemi olmadan hepimiz çoğu zaman aynı yollardan fakat farklı hayallerden geçiyoruz.

153
0
PAYLAŞ

Hayallerin peşinden gitmek kim olursanız olun, her zaman önemli. Kim olduğumuzu oluşturan isteklerimiz ve hayallerimiz oluyor çoğu zaman. Bugün bulunduğumuz yerin bir önemi olmadan hepimiz çoğu zaman aynı yollardan fakat farklı hayallerden geçiyoruz.

Sola Unitas etiketiyle raflarda yerini alan Barack Obama tarafından yazılan ve New York Times Bestseller arasında yer alan “Babamdan Hayaller” sayesinde, Obama’nın görünmeyen yüzünü öğreneceğiz. Obama’nın edebi bir dille kaleme aldığı bu kitap oldukça akıcı. Kitabı okurken çoğu yerde gözlerimiz doluyor çünkü onun yaşadıkları hiç de kolay değil, bunu öğreniyoruz. Siyah ve beyazların arasında var olan çatışma ortamında, bulunduğu konuma gelmek için verdiği mücadelelerden bahsediyor. Üstelik bu mücadele hiç de kolay değil, çoğu zaman kalp kırıcı ve acı verici.

Obama, hikâyesine New York’ta, bir insandan ziyade bir efsane olarak tanıdığı babasının bir araba kazasında öldüğü haberini almasıyla başlıyor. Bu haberle beraber bir dizi hatırayla Barack, ailesinin alışılmadık geçmişinin kökenine iniyor. Annesinin ailesinin Kansas’taki küçük bir kasabadan Hawaii adalarına taşınması; annesi ile Kenyalı genç bir öğrenci arasında yeşeren, gençliğin masumiyeti ve altmışların entegrasyonist ruhunun beslediği aşk; ırk ve güç gerçeklerinin kendini yeniden öne sürmesi sonucunda babasının Barack daha 2 yaşındayken Hawaii’den ayrılması ve Barack’ın sadece siyahiler ve beyazların dünyaları arasındaki değil, kendi içindeki korku ve şüphelere uyanışı.

Barack’ın yolculuğu, Kenya’da, sonunda ailesinin Afrikalı bölümü ile tanışması ve babasının yaşamının acı gerçekleriyle yüzleşmesi ile tamamlanıyor. Barack, zorlu bir yoksulluk ve kabilesel çatışmalar arasındaki bir ülkede, yine de umut ve dayanıklılık ruhunu koruyan insanlar arasında seyahat ederken, bir okyanus ötede yaşayan kız ve erkek kardeşlerine kaçınılmaz şekilde bağlı olduğunu ve ancak ortak mücadelelerini kucaklayarak, bölünmüş mirası ile nihayet uzlaşabileceğini keşfediyor.

Obama, kitabında ırklardan ve babasından şöyle bahsediyor: “Babamın etrafında kimseye benzemiyor oluşu, babamın zifiri karanlık kadar siyahken, annemin süt beyaz kadar oluşu beynimde yer etmiyordu bile.”

Amerikan aidiyetinin anlamını bulma meditasyonu olan “Babamdan Hayaller”, büyük bir Amerikan lideri hakkındaki en anlamlı portre olabilir. Kırık ve bölünmüş bir ulusun iyileştirilmesinde rol oynayan ve rolü giderek artan bir adamın portresi.

Amerikan tarihine barışçı bir iz bırakan Barack Obama‘nın “Babamdan Hayaller” adlı kitabı Sola Unitas Academy etiketiyle raflarda yerini aldı. Sola Unitas Academyedebiyatpsikoloji, gelişim, liderlik, felsefe, koçluk ve eğitim alanlarında yerli ve yabancı yayınların yanı sıra bu alanlarda eğitimler düzenleyen bir organizasyondur. Paul Ekman International’ın Türkiye Şubesi olarak faaliyet göstermektedir.